АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005

VIII

НЕБО, ЩО ЗМІНЮЄТЬСЯ

Найцікавіші сузір’я нашого неба

Cancer (Рак)

Попри те, що сузір’я Рака — найнепримітніше серед зодіакальних, воно є одним із найвідоміших. Близько двох з половиною тисяч років тому Сонце сягало свого найвищого положення на небі (сьогодні ми називаємо це літнім сонцестоянням) саме тоді, коли знаходилося в цьому сузір’ї. 21 червня кожного року Сонце стоїть в зеніті на широті 23,5° на північ. Ця паралель становить північну межу тропіків та носить назву Тропік Рака. В наші часи Сонце 21 червня знаходиться у сузір’ї Близнят, проте історична назва тропіка збереглася.

Деякі історики вважають, що за прадавніх часів ця ділянка неба символізувала рака тому, що саме тут Сонце припиняло свій рух догори та починало рухатися у зворотному напрямку, як рак. У греко-римській міфології Рак символізував того гігантського Рака, котрого ревнива Гера посилала перемогти Геракла під час його битви з Лернейською Гідрою. Геракл убив Рака, і Гера забрала його до себе на небо. Проте богиня не дала йому яскравих зірок через те, що він не виконав и завдання.

Деякі частини сузір’я Рака мають свою власну історію. Наприклад, зірки четвертої величини γ та δ Спс мають назви Азеллус Бореаліс та Азеллус Аустраліс (що з латини означає — північний та південний віслюк). За легендою — це ті самі віслюки, на яких боги Діоніс та Сілен їхали на битву з титанами. Боги перемогли, а їхні віслюки були увічнені на небі у вигляді двох зірок.

Майже посередині між цими зірками знаходиться ще один дуже примітний та відомий об’єкт. Це — розсіяне зоряне скупчення М44 «Ясла». Історія розповідає нам дві легенди, що пояснюють цю назву. Перша з них говорить, що це скупчення — утілення тих ясел, із яких годуються два небесні віслюки. Друга з них більш романтична. Прозорої темної ночі «Ясла» можна бачити навіть неозброєним оком. Тож у давнину вважали, що ця маленька крапля світла на темному оксамиті нічного неба — вікно у рай. Саме звідси душі колись померлих вибирають собі нове земне втілення, і саме через це вікно вони спускаються назад на Землю. Це — ясла людських душ.

Зоряне скупчення М44 відіграло також важливу роль в історії сучасної астрономії. Так, раніше воно вважалося хмарою міжзоряного газу. Коли Галілей направив на нього свого телескопа, він довів, що це — зоряне скупчення, тим самим указавши на хибність загальновизнавної на той час моделі Всесвіту за Арістотелем.

Серед інших об’єктів сузір’я Рака слід згадати подвійну зірку ζ Спс, що навіть у невеликі телескопи розділяється на два жовтогарячі компоненти приблизно 5,5 зоряної величини кожний. Ще одне розсіяне зоряне скупчення, М67, можна спостерігати за кілька градусів від зірки Акубенс (Альфа Рака). Воно об’єднує близько 65 зірок та лежить на відстані 2 700 світлових років від Землі.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити