АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005

VIII

НЕБО, ЩО ЗМІНЮЄТЬСЯ

Найцікавіші сузір’я нашого неба

Canes Venatici (Гончі Пси)

Гончі Пси — помічники Волопаса в полюванні та в його небесній місії: берегти Ведмедиць та вести їх навколо небесного Полюса. Це — майже сучасне сузір’я, що було введене в астрономічну практику у 1687 році польським астрономом Гевелієм. У своєму атласі, що був виданий його дружиною у 1690 році, він помістив нові сузір’я на ті ділянки неба, де їх раніше не було. Сім із його нововведень залишилися в сучасному розподілі неба.

Сузір’я Гончих Псів позначене на небі головним чином двома зірками 3-ї та 4-ої зоряної величини, що лежать дещо лівіше під ручкою ковша Великої Ведмедиці, ближче до Волопаса. Яскравіша з цих зірок, a CVn, має назву Кор Каролі (або Серце Карла) на честь англійського монарха Карла II. В атласах того часу цю зірку зображали не крапкою, як завжди, а у вигляді серця, що було увінчане королівською короною. Гевелій називав цю зірку Астеріон («перша серед зірок»). Ці величні назви не випадково дали саме цій зірці — вона є однією з найкрасивіших подвійних. Навіть у маленькі телескопи можна розпізнати два її компоненти, яскравішиий з яких має жовтогарячий колір, а іншому властивий синюватий (навіть трохи фіолетовий) відтінок!

У сузір’ї Гончих Псів розташовано кілька об’єктів каталота Месьє. Найвідоміший з них — це галактика М51 «Водоверть». У невеличкі телескопи вона виглядає, як розмита світла пляма, а в більші можна спостерігати деталі цієї галактики разом із її супутником. Ця галактика була першим об’єктом, яка за даними досліджень, має спіральну структуру. Також можна спробувати спостерігати спіральні галактики М63 та МІ06, що мають 9 зоряну величину.

image135

Спіральна галактика М51 «Водоверть» у сузір’ї Гончих Псів.

Фото:Canada/France/Hawaii Telescope


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити