АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005

VIII

НЕБО, ЩО ЗМІНЮЄТЬСЯ

Найцікавіші сузір’я нашого неба - Capricornus (Козерог)

Сузір’я Козерога — друге після Рака найнепримітніше з сузір’їв Зодіаку. Проте воно, напевне, є найстарішим із тих, що були першими виділені на зоряному небі. Зображення козла, або риби-козла, було знайдено на вавилонських табличках, що мають історію в три тисячі років, а походження цього персонажа взагалі губиться у лабіринтах тисячоліть.

Область неба, де лежить Козерог разом із кількома іншими «водними» сузір’ями, як ми вже знаємо, з прадавніх часів носила назву «небесного моря». Близько двох тисяч років тому в момент зимового сонцестояння Сонце знаходилося саме в Козерозі, тому,

за аналогією з сузір’ям Рака, паралель, що має широту 23,5 градуса на південь, носить назву Тропіка Козерога.

Відповідно до іншого міфа, сузір’я Козерога являє собою (знову ж таки аналогія з Раком — Яслами, — але протилежна!) браму богів, через яку душі померлих покидають Землю.

Досить часто Козерога зображають як козла або напівкозла, напіврибу. Деякі легенди пов’язують цього козла з міфічною козою Амальтеєю. У ряді стародавніх джерел говориться, що Сонце, яке всередині зими знаходилося в цьому сузір’ї, ніби годувалося в цієї кози перед тим, як розпочати свою ходу вгору назустріч літу.

Головна зірка цього сузір’я — Альгеді, що в перекладі з арабської означає «дитина». Це подвійна зірка. Насправді два її компоненти з блиском 4,2 та 3,6 зоряної величини знаходяться досить далеко один від одного у Всесвіті, проте лежать досить близько на земному небі, утворюючи так звану оптичну подвійну зірку.

Найпримітніший об’єкт далекого космосу в цьому сузір’ї — це кульове зоряне скупчення МЗО, що лежить за 4-й градуси на схід та трохи південніше від зірки ζ Cap. На перший погляд воно нагадує розмиту зірку 6—7-ї зоряної величини. Проте якщо придивитися, то можна побачите щільне скупчення багатьох зірок. Воно віддалене від Землі на 41 000 світлових років.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити