АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005
VIII
НЕБО, ЩО ЗМІНЮЄТЬСЯ
Найцікавіші сузір’я нашого неба
Capricornus (Козерог)Сузір’я Козерога — друге після Рака найнепримітніше з сузір’їв Зодіаку. Проте воно, напевне, є найстарішим із тих, що були першими виділені на зоряному небі. Зображення козла, або риби-козла, було знайдено на вавилонських табличках, що мають історію в три тисячі років, а походження цього персонажа взагалі губиться у лабіринтах тисячоліть.
Область неба, де лежить Козерог разом із кількома іншими «водними» сузір’ями, як ми вже знаємо, з прадавніх часів носила назву «небесного моря». Близько двох тисяч років тому в момент зимового сонцестояння Сонце знаходилося саме в Козерозі, тому,
за аналогією з сузір’ям Рака, паралель, що має широту 23,5 градуса на південь, носить назву Тропіка Козерога.
Відповідно до іншого міфа, сузір’я Козерога являє собою (знову ж таки аналогія з Раком — Яслами, — але протилежна!) браму богів, через яку душі померлих покидають Землю.
Досить часто Козерога зображають як козла або напівкозла, напіврибу. Деякі легенди пов’язують цього козла з міфічною козою Амальтеєю. У ряді стародавніх джерел говориться, що Сонце, яке всередині зими знаходилося в цьому сузір’ї, ніби годувалося в цієї кози перед тим, як розпочати свою ходу вгору назустріч літу.
Головна зірка цього сузір’я — Альгеді, що в перекладі з арабської означає «дитина». Це подвійна зірка. Насправді два її компоненти з блиском 4,2 та 3,6 зоряної величини знаходяться досить далеко один від одного у Всесвіті, проте лежать досить близько на земному небі, утворюючи так звану оптичну подвійну зірку.
Найпримітніший об’єкт далекого космосу в цьому сузір’ї — це кульове зоряне скупчення МЗО, що лежить за 4-й градуси на схід та трохи південніше від зірки ζ Cap. На перший погляд воно нагадує розмиту зірку 6—7-ї зоряної величини. Проте якщо придивитися, то можна побачите щільне скупчення багатьох зірок. Воно віддалене від Землі на 41 000 світлових років.