АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005

VIII

НЕБО, ЩО ЗМІНЮЄТЬСЯ

Найцікавіші сузір’я нашого неба - Cassiopeia (Кассіопея)

За легендою Кассіопея була дружиною Цефея та царицею однієї з земель на африканському узбережжі. Ми з вами вже знайомі з міфом, який пов’язує долю Цефея, Кассіопеї та їхньої доньки Андромеди з Персеєм — рятівником останньої.

Інша легенда каже, що Кассіопея була прикута до свого трону та відправлена на небо обертатися навіки навколо Полюса. Нагадаю, що ця цариця була дуже вродливою та чванливою і своєю чванливістю розлютила богів.

Згадаємо, що єгиптяни вважали всі сузір’я, що не заходять за горизонт, диявольськими. Група зірок, що ми тепер називаємо сузір’ям Кассіопеї, у стародавньому Єгипті була відома як Нога, що керувалася богом Сетом, братом і вбивцею Осіріса.

Кассіопея є одним із найвідоміших сузір’їв, яке дуже легко знайти на північному зоряному небі. Для спостерігачів, що знаходяться на північ від 50-ї паралелі, воно належить до сузір’їв, які не заходять. Головна зірка цього сузір’я має ім’я Шедар, що в перекладі з арабської значить «тварина».

Сузір’я Кассіопеї є досить багатим на об’єкти далекого космосу. Розсіяні зоряні скупчення М52 та МІ03 з майже однаковим блиском (перше об’єднує понад сотню зірок, друге — трохи менше) —

найяскравіші з них. Ще більше десятка скупчень дуже важко спостерігати через Молочний Шлях, що проходить крізь сузір’я. Доступні спостереженням також і дві дифузні туманності — ІС 1805 (6-ї зоряної величини) та ІС 1848 (трохи слабша за блиском).


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити