АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005

VIII

НЕБО, ЩО ЗМІНЮЄТЬСЯ

Найцікавіші сузір’я нашого неба - Centaurus (Центавр)

Сузір’я Центавра являє собою одного з двох небесних кентаврів — міфічних створінь, напівлюдей, напівконей. Другий з них — це Стрілець (хоча насправді навпаки — Стрілець, як зодіакальне сузір’я, напевне, був першим). У грецьку міфологію кентаври скоріш за все потрапили з індійських легенд. Пізніше ці створіння стали втіленням північних народів, яких греки визнавали неграмотними варварами та напівлюдьми.

Історики вважають, що небесний Центавр — це втілення Хірона, найрозумнішого з людей, що був навіть розумнішим, ніж боги. Саме він вважається вчителем таких відомих героїв, як Ясон, Ахілл, Геракл. Відповідно до ранніх грецьких міфів Хірон був першою людиною, яка розділила небо на сузір’я та навчила читати зорі собі подібних. Він помістив своє зображення на небо, щоб указувати шлях аргонавтам під час їхньої подорожі за золотим руном.

Хірон, що таким чином став безсмертним, був випадково поранений Гераклом стрілою, забрудненою отруйною кров’ю Гідри. Через те, що він не міг померти, Хірон був приречений на тисячолітні страждання. Він попросив богів дати йому померти та в обмін на його життя відпустити Прометея — титана, який украв у богів вогонь та приніс його людям. Нарешті Зевс погодився й дозволив Хірону померти, але захотів увічнити Хірона на небі. Північне небо було вже вщерть заповнене, тож найрозумніший серед розумних став Центавром у Південній півкулі зоряного неба Землі.

Головна зірка сузір’я Центавра — Рігель Кентаурус — у перекладі з арабської означає «нога кентавра» (не сплутайте з Рігелем із сузір’я Оріона!). Менш розповсюджене інше ім’я цієї зірки — Толіман, що з арабської перекладається як «страус». Альфа Центавра — це потрійна зірка, відома тим, що є нині найближчою до нашої Сонячної системи.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити