АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005

VIII

НЕБО, ЩО ЗМІНЮЄТЬСЯ

Найцікавіші сузір’я нашого неба

Cepheus (Цефей)

Із Цефеєм, царем Етіопії (не плутати із сучасною Ефіопією), ми вже знайомі з розповідей, присвячених сузір’ям Андромеди та Кассіопеї, — його доньки та дружини.

Найяскравіші зірки Цефея не дуже примітні, мають блиск 2— 3-ї зоряної величини, проте це сузір’я було відоме протягом тисячоліть. Форма сузір’я являє собою пентаграму, що нагадує дитя-

чий малюнок будинку із крутим дахом. Найлегший спосіб знайти це сузір’я — це продовжити на захід лінію, що утворюють зірки Альфа та Бета Кассіопеї.

Головна зірка Цефея — Альдерамін, що у перекладі з арабської значить «плече». Друга за своїм блиском у сузір’ї, Бета Цефея — Альфірк, або «стадо баранів», є подвійною зіркою з компонентами 3,3 та 8,0 зоряної величини. Цікава зірка Дельта Цефея, що стала прототипом цілого класу змінних зірок — цефеїд, про які йшлося у розділі «Галактики». Блиск родоначальниці змінюється від 3,90 до 5,09 зоряної величини із періодом у 5,366341 доби. Ще одна дуже цікава зірка сузір’я Цефея — це μ Сер, що носить ім’я Гранатової зірки. Ця зірка — одна з тих, що мають найінтен- сивніший, глибоко червоний колір. Навіть беручи до уваги те, що її можна спостерігати неозброєним оком, її колір стає очевидним тільки при спостереженнях за допомогою телескопа. І ще один цікавий факт — Мю Цефея є найближчою зіркою до полюса світу на Марсі і грає на цій планеті роль Полярної зірки.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити