АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005
VIII
НЕБО, ЩО ЗМІНЮЄТЬСЯ
Найцікавіші сузір’я нашого неба
Cetus (Кит)
Серед найперших сузір’їв, що були виділені на зоряному небі ще за прадавніх часів, сузір’я Кита займає велику площу на ділянці неба поряд із іншими «водяними» сузір’ями — це сусідство ми вже не раз згадували в попередніх матеріалах. Кит — одне з найбільших сузір’їв за своєю площею (більшу площу мають лише Велика Ведмедиця, Діва та Гідра). Попри це, зі своїми найяскравішими зірками другої величини це сузір’я є досить непримітним.
Прадавні цивілізації Месопотамії ідентифікували цю групу зірок із Тіаматом, космічним драконом, якого вбив герой Мардук. У класичній міфології Кит вважається втіленням морського монстра, що загрожував Андромеді. У наш час це сузір’я зображують у вигляді кита, тоді як у давнину в його зображеннях можна було знайти дуже багато різновидів здебільшого фантастичних морських чудовиськ.
Сузір’я Кита тягнеться зоряним небом майже на 50 градусів, починається овалом із зірок — головою — біля сузір’їв Тельця та Візничого та йде далі на південний захід у сторону Водолія. Через те, що Кит лежить далеко від площини Молочного Шляху, галактичні пил та газ менше заважають спостереженням слабких об’єктів далекого космосу в цьому напрямку. Так, у сузір’ї Кита видно понад 25 галактик, яскравіші за 12-у зоряну величину.
Головна, але не найяскравіша за блиском зірка Кита — Менкар у перекладі з арабської означає «ніс». За блиском її перевищує зірка β Cet — Денеб Каїтос, або «хвіст кита» (перше слово — переклад з арабської, друге — з грецької). Проте найвідоміша зірка у цьому сузір’ї, безперечно, о Cet, що носить ім’я Міра або «дивна». Це була перша змінна зірка, згадана у 1596 році німецьким астрономом Давідом Фабріціусом, син якого Йоганнес пізніше зробив перші спостереження сонячних плям. Ім’я Міра вперше з’явилося в публікації Гевелія у 1662 році. Тільки після кількох десятиліть спостережень іншими астрономами стали відомими деталі змінної поведінки цієї зірки. Якщо ми згадаємо, що за середньовічними уявленнями зоряне небо незмінне та вічне, стане зрозуміло, якою важливою подією було відкриття змінності Міри і як це вплинуло на підтримку коперниканської революції у сприйнятті Всесвіту.