АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005

VIII

НЕБО, ЩО ЗМІНЮЄТЬСЯ

Найцікавіші сузір’я нашого неба

Сота Berenices (Волосся Вероніки)

Невеличке за розміром, з непримітними, не досить яскравими зірками, це сузір’я не дуже виділяється на зоряному небі. Попри те, що його конфігурація була вперше вказана в каталозі Тіхо Брате 1602 року, сузір’я Волосся Вероніки є досить давнім та пов’язане з однією з найромантичніших історій.

image136

Спіральна галактика М64 у сузір’ї Волосся Вероніки

Сталося це за часів, коли Єгиптом правив цар Птолемей III Евергет (246—221 роки до н. е.) та його дружина цариця Вероніка II. Обидві фігури є реальними; саме за часів Птолемея III та його батька єгипетське місто Александрія з його знаменитою бібліотекою стало інтелектуальною столицею світу.

Приблизно у 243 році до н. е. Птолемей Евергет вдався до сумнівної та ризикованої військової експедиції, щоб відплатити ассірійцям за вбивство своєї сестри. Вероніка, яка завжди захоплювалася своїм довгим красивим золотим волоссям, поклялася перед богами принести його в жертву заради того, щоб її коханий чоловік повернувся живим. Так і сталося. Тож Вероніка зрізала своє волосся та поклала його в храм Афродіти, богині краси. Тієї ж ночі волосся зникло, і це викликало обурення царя та цариці. Щоб урятувати ситуацію (та, напевне, й життя жриць храму), придворний астроном Конон заявив, що дарунок здобув настільки велику приязнь богині, що вона, замість того щоб берегти у своєму храмі, забрала його до себе на небо, аби усі могли ним милуватися. І він показав на ділянку неба між сузір’ями Лева та Волопаса, що начебто схожа на волосся.

Більшість зірок цього сузір’я є частиною досить близького до нас розсіяного зоряного скупчення, що віддалене від Землі на 270 світлових років. Воно не внесене до жодного з каталогів, тому що його зірки «розкидані» на досить значній ділянці неба поперечником близько 5 градусів.

Коли ви дивитесь на сузір’я Волосся Вероніки, то ваш погляд направлений на північ, перепендикулярно площині нашої Галактики. Це дозволяє спостерігачам без зайвих обмежень з боку галактичних пилу та газу побачити феєричну картину з багатьох сотень інших галактик.

Єдине порівняно яскраве кульове зоряне скупчення — М53 — має блиск 8-ї зоряної величини та розташоване в 65 000 світлових років від нас. Більшість з десятків галактик, що спостерігаються у Волоссі Вероніки, лежать у межах 10° південніше від зірки Гамма цього сузір’я. Найяскравіші з них є об’єктами каталога Месьє, як, наприклад, М64 — спіральна галактика 9-ї зоряної величини, що відома як Галактика Чорне Око.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити