АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005

VIII

НЕБО, ЩО ЗМІНЮЄТЬСЯ

Найцікавіші сузір’я нашого неба

Cygnus (Лебідь)

Сузір’я Лебедя є одним із найбільших та найяскравіших на зоряному небі нашої планети. Воно також цілком схоже як на свою офіційну назву, так і на більш сучасну неофіційну — Північний Хрест. Лебідь перетинає яскравий рукав літнього Молочного Шляху в своєму уявному польоті на південь. Головна зірка Лебедя — Денеб — є однією з вершин великого літнього трикутника.

Лебідь є одним із найперших сузір’їв, що були виділені на небі ще за прадавніх часів. Однак спочатку деякий час ця група зірок відображала курку. У класичній греко-римській міфології вважається, що це сузір’я втілює Зевса у вигляді лебедя, що він використовував, щоб покорити Леду, дружину царя Спарти. Результатом цього зв’язку є, зокрема, близнята Кастор та Поллукс. Інша легенда стверджує, що це Орфей, відомий співак та гравець на лірі, перетворений на лебедя та віднесений на небеса, щоб бути поряд зі своєю Лірою.

Найцікавіша легенда розповідає іншу історію. Був юнак, що дуже любив (за деякими джерелами, був братом) Фаетона, сина

Аполлона, бога Сонця. Одного дня Фаетон попросив батька дозволити йому покерувати сонячною колісницею, та не впорався з кіньми. Коли Зевс побачив, що світу загрожує смертельна небезпека, бо вогняна колісниця, падаючи, могла спалити Землю, він однією зі своїх блискавок убив Фаетона, і той впав у таємничу ріку Ерідан. Той самий юнак шукав тіло друга, щоб поховати його за всіма обрядами. Він пірнув в Ерідан, але теж загинув. Зевсу стало жаль цього юнака, і він переніс його на небо у вигляді Лебедя.

Добре відома нам головна зірка Лебедя носить ім’я Денеб, що арабською означає «хвіст». Друга за своїм блиском зірка — β Cyg — називається Альбірео. Це ім’я є результатом хибного перекладу стародавніх манускриптів. Для неозброєного ока Альбірео — звичайна зірка 3,1 зоряної величини, проте навіть у невеликі телескопи можна розрізнити два її компоненти — яскравіший золотий та компонент блакитного відтінку, що утворюють одну з найкрасивіших пар зоряного неба.

Серед легких для спостережень у маленькі телескопи об’єктів слід згадати розсіяні зоряні скупчення М29 7-ї зоряної величини, що об’єднує близько 20 зірок, М39 5-ї величини, що складається приблизно з 25 зірок, та таке саме за блиском NGC 6871 — групу з 60 зірок.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити