АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005

VIII

НЕБО, ЩО ЗМІНЮЄТЬСЯ

Найцікавіші сузір’я нашого неба

Gemini (Близнята)

Близнята належать до тих небагатьох сузір’їв, що відмічені досить яскравими зірками та дещо схожі на свої назви. Ореол міфів та легенд, що складають його історію, йде далеко у прадавні часи, а саме сузір’я, що, до речі, складає частину Зодіаку, є одним із найвідоміших на небі.

У класичній міфології цими двома близнятами є Кастор та Поллукс, діти Леди, що народилися після того, як її спокусив Зевс-Лебідь. У старовинній римській історії Кастора та Поллукса часто плутали з Ромулом та Ремом, легендарними засновниками Вічного міста. Близнят виховав мудрий кентавр Хірон, потім вони приєдналися до Ясона перед його експедицією за золотим руном. Після приборкання великого шторму, що трапився під час цієї подорожі, Кастор та Поллукс вважаються покровителями моряків.

У Китаї дві зірки, які ми називаємо Кастором та Поллуксом, асоціюються із податками інь та ян — подвійними силами природи.

Альфа цього сузір’я, Кастор, попри своє позначення, не є найяскравішою зіркою Близнят. Для неозброєного ока Кастор уявляється звичайною зіркою з блиском 1,6 зоряної величини. Проте це — система з шести зірок! Через телескоп Кастор виглядає як щільна пара зірок 2-ї та 3-ї величини на дуже невеликій відстані — всього 2 кутові секунди — із компаньйоном 9-ї величини у 73 секундах дуги. Кожна з цих зірок у свою чергу є подвійною. Найяскравішою зіркою сузір’я є Поллукс, що перевищує Кастора за блиском на половину зоряної величини.

Розсіяне зоряне скупчення М35, що лежить у цьому сузір’ї, є досить яскравим та налічує понад 120 зірок. Воно розташоване за 2 800 світлових років від Землі. Інші об’єкти помітно слабші та не є легкими для спостережень у невеликі телескопи.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити