АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005

VIII

НЕБО, ЩО ЗМІНЮЄТЬСЯ

Найцікавіші сузір’я нашого неба

Hercules (Гзркулес)

Геркулес належить до найдавніших сузір’їв та, безперечно, є одним із найвідоміших на сучасному зоряному небі. Група зірок, що відображає цього відомого героя, пов’язана з іншими сузір’ями багатьма історіями та легендами, витоки яких губляться в глибині віків.

Сам Геркулес (у грецькій міфології — Геракл), напевне, пов’язаний із більш стародавніми легендами про напівсмертних героїв. Можливо, його прототипом міг бути вавилонський герой Гільга- меш. В одній з історій напівсмертний Гільгамеш убив лева та зробив багато подвигів, схожих на вчинки Геракла. В іншій історії Гільгамеш досліджує підводні простори океану та зустрічає Утна- піштіма, старого моряка, що вижив після страшної повені, вчиненої богами. Можливо, саме в його образі ми можемо віднайти прототип біблійського Ноя.

За класичною міфологією, Геркулес — це син Зевса та земної царівни. Ревнива дружина Зевса Гера посилала змій, щоб ті вбили Геркулеса ще дитиною, проте він із надзвичайною легкістю переміг їх усіх. Протягом наступних років він став найсильнішою людиною на Землі. «Завдяки» ненависті своєї мачухи Геракл потрапив у полон, і, щоб здобути свободу, повинен був здійснити 12 подвигів, що становлять чи не найвідоміші сюжети греко-римських міфів.

Пізніше Геркулес одружився на красуні Деянірі. Одного дня її викрав кентавр Несе, але Геркулес, почувши крик коханої, встиг убити його своєю стрілою. Вмираючи, Несе дав дівчині краплину своєї крові і сказав, що вона зможе відновити первинну палкість любові. Проте він збрехав. Коли Деяніра відчула, що Геркулес утрачає любов до неї, вона капнула цю краплину йому на туніку. Одягнувши її, Геркулес помер у страшних муках, бо кров зайнялася полум’ям. Батько Геркулеса, Зевс, забрав його до себе на небо у вигляді красивого сузір’я.

Головна зірка цього сузір’я — Рас Альгеті. При спостереженнях неозброєним оком — це зірка 3-ї зоряної величини. Проте телескоп допомагає встановити, що це — подвійна зірка, одна з найулюбленіших серед аматорів астрономи. Головним п компонент — червоний гігант, що сусідить зі слабкішою зіркою з зеленуватим відтінком.

Одне з найкрасивіших кульових зоряних скупчень — М13 — теж є об’єктом Геркулеса. Воно — найяскравіше серед кульових скупчень Північної півкулі. Ясної прозорої ночі його можна навіть спостерігати неозброєним оком, проте в телескоп, навіть невеличкий, воно виглядає справді феєрично! Ця сукупність налічує понад 300 000 зірок та лежить від нас на відстані 23 000 світлових років. Ще одне кульове скупчення, менш примітне, ніж М13, — це М92, що теж доступне невеликим аматорським телескопам.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити