АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005

VIII

НЕБО, ЩО ЗМІНЮЄТЬСЯ

Найцікавіші сузір’я нашого неба

Hydra (Гідра)

Гідра — найдовше та найбільше сузір’я земного зоряного неба, що займає площу понад 1300 квадратних градусів. У середніх широтах це сузір’я сходить над горизонтом протягом шести годин!

За міфічними уявленнями, Гідра — багатоголовий монстр, убити якого було одним із завдань Геракла. У деяких легендах Гідра постає сином Тифона, найстрашнішого та наймогутнішого гіганта серед тих, що воювали з олімпійськими богами. Іноді навіть кажуть, що Гідрою був сам Тифон. Його перемогли тільки тоді, коли винайшли блискавку: Гефест навчився їх робити, а Зевс однією з блискавок убив гіганта. Інша легенда розповідає, що Тифон та його війська були поховані живими під найактивнішим сицилій- ським вулканом Етною та до цієї пори прагнуть вибратися на світ.

Головна зірка Гідри — Альфард, що в перекладі з арабської значить «самотня». Це — єдина зірка в цьому сузір’ї, що має власне ім’я. Зірка β Нуа є подвійною системою, а є Нуа складається з чотирьох компонентів 3-, 5-, 8- та 12-ї зоряної величини!

Розташоване на західній межі Гідри з Єдинорогом, розсіяне зоряне скупчення М48 об’єднує близько 80 зірок. Воно лежить від нас на відстані у 3 100 світлових років, проте є достатньо яскравим для спостережень у біноклі та невеликі телескопи. Дещо слабше за блиском є кульове скупчення М68, що лежить на межі Гідри із Вороном. Спіральна галактика М83, одна з найяскравіших, лежить досить низько та спостерігається хіба що за найсприятливіших умов на півдні України.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити