АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005

VIII

НЕБО, ЩО ЗМІНЮЄТЬСЯ

Найцікавіші сузір’я нашого неба

Leo (Лев)

Група зірок, яку ми тепер називаємо сузір’ям Лева, асоціювалася з цим хижаком ще за прадавніх часів у культурах Кіммерії, Вави- лона, Персії, Сирії, Греції та Риму. У стародавньому китайському зодіаку вони представляли фігуру коня. Деякі фахівці твердять, що в стародавніх індіанців ці зірки зображали пуму, що стрибає.

Сама причина, чому ці зірки почали пов’язувати з левом, невідома. За однією з версій, це сталося тому, що Сонце знаходилося в цьому сузір’ї протягом найспекотнішої пори року в останні два тисячоліття до н. е., отож його асоціювали з наймогутнішим із відомих хижаків. Прихильники іншої версії стверджують, що леви приходили на береги Нілу під час цієї спеки, і тому сузір’я люди пов’язали з цією твариною.

За грецькою міфологією, ці зірки втілюють Немейського Лева, що впав з Місяця у вигляді метеорита та спустошував землі навколо Коринфу, допоки Геракл його не переміг. Римляни пов’язували це сузір’я з богом виноробства Вакхом, що часто перевдягався у левову шкуру.

Найяскравіша зірка сузір’я Лева довгий час символізувала могутність та владу. Так, її грецьке ім’я Базіліскос (що перекладається як «маленький правитель») збереглося до теперішніх часів у своїй латинській транскрипції. Нині Альфу Лева називають Регул.

Лев належить до тих небагатьох сузір’їв, що хоч трохи нагадують фігуру пов’язаного з ними персонажа. Регул у традиційних зображеннях є серцем Лева, а друга за блиском зірка β Leo на ім’я Денебо- ла — його хвостом. Ще одна досить відома зірка — це Гамма Лева. Дуже симпатична подвійна, в якій два майже однакові золотисто- жовті компоненти розділені відстанню в приблизно 4 секунди дуги.

У сузір’ї Лева знаходиться багато галактик. Найяскравіші з них — це пари спіральних галактик М65 та М66, що мають 10-у зоряну величину та ясної ночі можуть спостерігатися у бінокуляри, та майже такі ж за блиском М95 та М96, що розташовані за 9 градусів на схід від Регула. Північніше останньої пари лежить трикутник, створений галактиками М105, NGC 3384 та NGC 3389.

Над Регулом трохи вправо знаходиться радіант метеорного потоку Леонід, що проявляє свою активність у середині листопада з максимумом близько 16—17 листопада. Протягом звичайного максимуму активність Леонід рідко перевищує 10 метеорів на годину, проте кожні 33 роки цей потік здатний на створення надзвичайних «метеорних штормів» з активністю понад 10 000 метеорів на годину!


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити