АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005

VIII

НЕБО, ЩО ЗМІНЮЄТЬСЯ

Найцікавіші сузір’я нашого неба

Lyra (Ліра)

Це маленьке сузір’я, безперечно, є однією з перлин земного зоряного неба! І не тільки через свою яскраву головну зірку та форму, що дуже легко розпізнати, а й через багато історій, що з ним пов’язані.

Дуже давно перші цивілізації Середнього Сходу та Індії бачили у цій групі зірок грифа. Головна зірка, що нині відома нам як Вега, тоді називалася Зіркою-хижаком. Навіть стародавні греки, що бачили в цій групі зірок ліру (або, точніше, кіфару), все одно довгий час зображали її в клешнях фантастичного хижака. За легендою, кіфару винайшов бог Гермес, який одного дня побачив на пляжі порожній черепашачий панцир. Крізь отвори він натягнув сім струн та був зачарований дуже красивими звуками, що вони видавали. Пізніше Гермес продав інструмент Аполлону, а той віддав своєму сину Орфею. Орфей грав на кіфарі настільки майстерно, що навіть камені та найлютіші хижаки зачаровано слухали. Після того як померла його кохана дружина Еврідіка, Орфей попросив бога Аїда відпустити її. Боги погодилися, проте наказали йому не дивитися на неї, допоки вони не вийдуть назовні. Орфей не витримав обіцянки та глянув на Еврідіку вже тоді, коли вони зробили перший крок на сонце — та в долі секунди вона зникла. Орфей вже ніколи не отямився від свого горя. Після своєї смерті він возз’єднався з Еврідікою, а його ліру Зевс помістив на небо як сузір’я.

Ще з однією легендою, що походить з Азії та пов’язує головну зірку Ліри — Вегу — із Альтаїром, ми з вами познайомилися в матеріалі, присвяченому сузір’ю Орла.

З Альфою Ліри — Вегою — ми з вами вже неодноразово зустрічалися. З арабської це ім’я перекладається як «орел», що відбиває давнє уявлення про сузір’я як утілення певного хижака. Це — п’ята за своїм блиском зірка на небі Землі та перша у Північній півкулі. Як ви, напевне, пам’ятаєте, Вега є однією з вершин так званого великого літнього трикутника. Зірка δ Lyr є досить красивою подвійною, що легко спостерігається навіть у бінокуляри. Достеменно невідомо, чи це є оптична подвійна, чи ці зірки якось пов’язані одна з одною фізично. Проте найцікавішою, напевне, є зірка ε Lyr. На перший погляд, це — звичайна зірка 4-ї величини (хоча деякі спостерігачі твердять, що здатні бачити її подвійність навіть неозброєним оком). У бінокуляри та маленькі телескопи розрізняються два її компоненти із блиском 4,7 та 5,1. Проте телескоп з діаметром об’єктива 80 та більше міліметрів дозволяє побачити, що кожен із компонентів у свою чергу — подвійний! На довершення до всього є1 Lyr є спектрально-подвійною зіркою, тобто ми маємо справу з п’ятірною системою!

Одним із найвідоміших об’єктів північного неба, безперечно, є планетарна туманність М57 «Кільце» у Лірі. Її дуже легко знайти майже посередині між зірками β та γ Lyr. У невеликі телескопи вона виглядає розмитою плямою газу діаметром приблизно 2 хвилини дуги, а в більші телескопи її можна порівняти із кільцем диму. Ще один об’єкт Месьє заслуговує на увагу володарів середніх телескопів — це кульове зоряне скупчення М56 9-ї зоряної величини.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити