АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005
VIII
НЕБО, ЩО ЗМІНЮЄТЬСЯ
Найцікавіші сузір’я нашого неба
Monoceros (Єдиноріг)
Витоки дивного міфічного створіння — єдинорога, що має один ріг, голову та передню частину тіла коня, задню частину оленя та хвіст лева, — сходять глибоко в давнину, у часи ассірійців (2700—600 роки до н. е.), що іноді зображали його у своїх малюнках. Один зі стародавніх грецьких істориків згадує цю дивну тварину і каже, що це — дикий козел з Індії. Проте сучасні вчені вважають, що образ єдинорога з’явився через хибний опис індійського носорога. Відповідно до легенд про цю тварину, люди, які пили з рога єдинорога, захищені від отруєння та епілепсії.
Сузір’я Єдинорога належить до сучасних. Воно введене німецьким астрономом Якобом Бартшем у 1624 році, через нього проходять як небесний, так і галактичний екватори.
Серед зірок Єдинорога особливої уваги заслуговує Бета цього сузір’я. Це — дуже красива багатозіркова система, одна з улюбленців аматорів астрономії. Неозброєному оку вона здається звичайною зіркою з блиском 3,8 зоряної величини. Проте в телескоп вона розділяється аж на 4 компоненти! β Mon А має блиск 4,7 зоряної
величини, β Mon В за 7" від неї — 5,4. β Mon С має блиск 6,1 зоряної величини та віддалена від β Mon А на 10". У більші телескопи можна розрізнити також β Mon D 12-ї величини на відстані 26" від β Mon А. Ще однією досить яскравою потрійною системою є є Моп.
Через те що сузір’я розташоване в області, де проходить зимовий Молочний Шлях, у ньому знаходяться багато цікавих та легких для спостережень об’єктів. Так, наприклад, відкрите зоряне скупчення М50 — дуже красива композиція, що складається із майже 100 зірок на тлі міжзоряного газу. Взагалі в Єдинорозі налічується більше 10 скупчень, яскравіших за 9-у зоряну величину.