АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005

VIII

НЕБО, ЩО ЗМІНЮЄТЬСЯ

Найцікавіші сузір’я нашого неба

Ophiuchus (Змієносець)

Сузір’я Змієносця, оточене з двох боків зірками сузір’я Змії, зображає, за уявленнями, людину що тримає в руках змію. Його історія простежується щонайменше протягом 4 тисяч років. Змієносець найчастіше ототожнюється з Ескулапом — легендарним природознавцем, відомим як бог медицини. Ескулап був сином Аполлона, його виростив та виховав уже відомий нам кентавр Хі- рон. Згідно з легендою, Ескулап убив змію, але на диво йому вбиту зцілила інша змія. Так Ескулап дізнався про цілющі можливості природи — відтоді символом медицини стала змія, що оповиває чашу. Майстерність Ескулапа зростала, і він почав воскрешати мертвих. Це дуже збентежило Аїда, бога царства мертвих, який відчув, що одного дня перестане отримувати нові душі. Він переконав свого брата Зевса вбити Ескулапа блискавкою та встановити правило: кожен смертний має одного дня померти. Зевс погодився й убив Ескулапа блискавкою, проте на відзначення його таланту помістив на небо у вигляді сузір’я Змієносця.

Сузір’я Змієносця не містить дуже яскравих зірок. Головна його зірка — Рас Альхаг, що перекладається з арабської як «голова збирача змій». Через свою близькість до Молочного Шляху Змієносець дуже багатий на яскраві та красиві об’єкти. Так, увагу аматора із невеликим телескопом може привернути ціла «колекція» кульових зоряних скупчень — М9, М10, М12, М14, М19, М62 та М107, блиск яких дорівнює або більший за 8-у зоряну величину.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити