АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005

VIII

НЕБО, ЩО ЗМІНЮЄТЬСЯ

Найцікавіші сузір’я нашого неба

Orion (Оріон)

Це сузір’я, що перетинає небесний екватор та спостерігається з будь-якої точки Землі, є, мабуть, найвідомішим серед усіх сузір’їв зоряного неба нашої планети. Тисячоліття тому майже всі цивілізації стародавнього світу вже асоціювали цю групу зірок із

фігурою людини. Сузір’я згадували у своїх творах Гомер та Лонгфелло. Жодне з інших сузір’їв не схоже так на свого персонажа, і в жодному сузір’ї немає стільки яскравих зірок!

Оріона вважали передвісником штормів через те, що він з’являвся над східним горизонтом пізньої осені — штормової пори для більшості простору Північної півкулі. Давні араби називали це сузір’я Аль Джаббар, що значить «гігант». Три яскраві зірки, що позначають пояс Оріона, араби називали «золотими горіхами».

У греко-римській міфології Оріон був уславленим мисливцем, але, окрім цього, дуже хвалькуватим, тож він сказав одного разу, що ніяка тварина не здатна його вбити. Щоб дати Оріонові урок, недоброзичлива богиня Гера, дружина Зевса, послала маленького скорпіона, щоб той ужалив мисливця. Оріон вбив скорпіона, проте той встиг смертельно вкусити його. Так, Оріон та Скорпіон були поміщені на небо напроти один одного.

В іншій легенді Оріон, син Посейдона, теж був великим мисливцем. Артеміда, богиня Місяця та полювання, закохалася в нього та забула про свій обов’язок освітлювати нічне небо. Богам це, звичайно, не подобалося. Одного дня Оріон купався в океані, і Аполлон, бог Сонця, дуже яскраво висвітлив цю ділянку води, так що тільки Оріон залишався темною плямою. Тоді бог запитав свою сестру Артеміду, чи зможе вона вразити таку важку ціль своєю стрілою. Артеміда вистрелила. Лише потім вона зрозуміла, що вбила власного коханого, і в розпачі забрала його тіло разом із мисливськими собаками на небо та зробила його чудовим сузір’ям, прикрасивши яскравими зірками. Сама Артеміда з розлуки втратила сенс життя — саме тому Місяць до наших днів залишається таким холодним та байдужим.

image137

«Трапеція» — група одних наймолодших зірок у нашій Галактиці, що знаходиться у Великій Туманності Оріона

У стародавній індійській міфології це сузір’я уявляється як втілення Праджапаті, відомого повелителя всіх істот, та ототожнюється із самим Брахмою. Єгиптяни вважали цю групу зірок місцем спочину душі бога Осіріса — символа нескінченності життя, що був убитий своїм братом Сетом.

Головна зірка Оріона — червоний гігант Бетельгейзе, ім’я якого арабською означає «будинок близнят». Скоріше за все це можна пояснити тим, що ця зірка раніше вважалася частиною сусіднього сузір’я Близнят. Бетельгейзе є системою з 6 зірок, проте всі його компаньйони досить слабкі і їх не можна спостерігати аматорськими інструментами.

Сузір’я Оріона дуже багате на зоряні скупчення та туманності. Велика Туманність Оріона (М 42), що знаходиться майже безпосередньо на його «мечі», містить чи не наймолодші зірки в нашій Галактиці. Це — складний комплекс газу, пилу та зірок, що має просто феєричний вигляд навіть у зовсім невеликі телескопи. Взагалі цю туманність можна побачити й неозброєним оком. Бінокуляр або маленький телескоп допомагає розгледіти знамениту Трапецію — групу з чотирьох дуже гарячих блакитних зірок та фантастичні сплетіння струменців міжзоряного газу. Важко передати словами всю велич цієї захоплюючої картини!

Велика туманність Оріона має свого компаньйона, невелику (порівняно!) туманність М43, що розташована зовсім неподалік. Легкою «здобиччю» для маленького телескопа буде також туманність М78 над поясом Оріона. Взагалі в сузір’ї присутні десятки яскравих туманностей та кілька цікавих скупчень — просто «скануйте» цю область неба своїм бінокуляром або телескопом та насолоджуйтесь видовищем!






Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити