АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005

VIII

НЕБО, ЩО ЗМІНЮЄТЬСЯ

Найцікавіші сузір’я нашого неба

Perseus (Персей)

За грецькою легендою, Персей був сином Зевса та смертної дівчини. Оракул напророкував її батькові, що одного дня його вб’є власний онук. Тож батько пустив її разом із сином у човні за течією, бо боявся, що справдиться передбачення оракула. Матір та сина врятував один рибалка, і вони жили на його острові.

Цар того острова хотів зробити мати Персея своєю коханкою, тож відіслав юнака нібито на завдання — убити трьох сестер Гор- гон, один тільки погляд яких перетворював кожного смертного на камінь. За допомогою крил Гермеса та щита Афіни хлопцю вдалося перемогти тільки Медузу, одну із сестер. Трохи пізніше він зустрів на своєму шляху Андромеду, яку врятував від Кита. Вони одружилися й народили сина. Деякий час потому на одному з атлетичних змагань Персей невдало кинув диска та вбив глядача. Ним і був його дід, котрому, попри все, не вдалося уникнути своєї долі.

Головна зірка Персея має ім’я Мірфак (арабською — «лікоть», ця назва передає, мабуть, і абрис інших зірок). Найпомітніша зірка, звичайно, — Алголь, або Диявольська зірка (у перекладі з арабської Алголь — «голова диявола»). Ця зірка є однією з найперших відкритих затемнених змінних зірок та позначає на старовинних зоряних мапах око Медузи Торгони.

Персей розташований у районі, де проходить Молочний Шлях, і тому це сузір’я багате на об’єкти далекого космосу, особливо на розсіяні скупчення. Наприклад, М34 є досить яскравим угрупованням із 80 зірок, що лежать за 1 400 світлові роки від Землі. Най- відоміше скупчення в Персеї — так зване Подвійне скупчення χ та h Персея. Неозброєним оком його можна побачити як дві туманні зірочки, а в бінокуляр або маленький телескоп вони розсипаються на красивий дует скупчень.

У сузір’ї Персея лежить радіант найвідомішого серед аматорів метеорного потоку Персеїди, що в максимумі біля 12—13 серпня має активність 50—80, а іноді й більше метеорів на годину.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити