АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005

VIII

НЕБО, ЩО ЗМІНЮЄТЬСЯ

Найцікавіші сузір’я нашого неба

Scorpius (Скорпіон)

Це сузір’я вважається втіленням маленького скорпіона, що вбив Оріона. Обидва сузір’я перебувають один проти одного на зоряному небі: коли сходить Скорпіон, Оріон заходить за горизонт. Як ми вже знаємо, близько 200 років тому до складу Скорпіона входили також зірки Терезів, про що дотепер свідчать їх давні назви. Сучасний Скорпіон не має клешень, проте, попри це, він виглядає набагато більш схожим на свого персонажа, ніж більшість сузір’їв.

Давні китайці включали зірки цього сузір’я до фігури, яка мала назву Лазурного Дракона. Це — дуже могутня, проте добра істота. Схід Лазурного Дракона над горизонтом означав прихід весни.

Альфа Скорпіона — Антарес, ім’я якої має грецьке походження. Це — дуже яскрава червона зірка, що позначає серце Скорпіона. Давні греки вважали Антарес суперником Марса на зоряному небі, тому й дали цій зірці таке ім’я. Воно складається з префікса «анти-» (проти) та грецького ім’я Марса — Арес. Антарес є подвійною зіркою та має слабшого за блиском компаньйона трохи зеленуватого кольору. Взагалі зелених зірок не існує, тому зеленуватими здаються здебільшого компоненти, розташовані біля червоних зірок.

Як і Стрілець, Скорпіон лежить у досить щільній ділянці Молочного Шляху та містить багато цікавих та доступних об’єктів для спостереження. Це — яскраві розсіяні зоряні скупчення М6, М7, кульові скупчення М4 та М80 та багато інших. Вашу увагу можуть також привернути чисельні дифузні туманності — просто скануйте небо вашим бінокуляром або телескопом.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити