АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005

ІІ

ОСНОВНІ КОНЦЕПЦІЇ АСТРОНОМІЇ

Відстані у космосі

Як ми вже мали нагоду впевнитися, астрономія — це наука дуже великих чисел. Саме тому простір у космічних масштабах незручно вимірювати звичайними одиницями. Достатньо сказати, що навіть найближча відстань, з якою можуть оперувати астрономи — відстань від Землі до Місяця — сягає приблизно 380 000 кілометрів.

Давайте порівняємо. Середньостатистична людина (наприклад, саме ви) може пішки пройти за годину близько п’яти кілометрів. Звичайно, відстані, які ви покриваєте на автомобілі або інших засобах пересування, ви навряд чи будете вимірювати у метрах, бо саме метр є одиницею виміру відстані за інтернаціональною системою СІ.

Астрономія має справу з реєстрацією світла та інших різновидів електромагнітного випромінювання, що приходить від віддалених об’єктів. За ту ж годину світло у вакуумі проходить

1 080 000 000 кілометрів! І навіть Сонце ми бачимо таким, яким воно було понад 8 хвилин тому. Тож з метою полегшення обчислень та зручнішого уявлення відстаней у Всесвіті створено цілу систему похідних позасистемних одиниць виміру.

Відстані в межах Сонячної системи найчастіше вимірюють за допомогою так званої астрономічної одиниці (скорочено — а. о.). Одна астрономічна одиниця дорівнює середній відстані від Землі до Сонця, що в числовому вираженні сягає 149 600 000 кілометрів. Звичайно, зручність використання такої одиниці закінчується з перетинанням уявної межі планетарної Сонячної системи, бо навіть хмара Оорта простягається на відстані близько 60 000 астрономічних одиниць!

Наступним за величиною йде світловий рік. Дуже розповсюджена хибна думка про те, що світловими роками вимірюють якісь фантастично довгі періоди часу. Важливо не плутати це поняття зі звичайним роком, що є дійсно одиницею вимірювання часу. Світловими роками астрономи вимірюють досить великі відстані, наприклад, віддалення між зірками: між Сонцем і найближчою зіркою Проксимою Центавра — трохи більше 4 світлових років. Фізичне значення світлового року дуже просте: це та відстань, яку проходить світло у вакуумі за один рік. Ми знаємо, що швидкість світла у вакуумі складає близько 300000 км/с. Тоді один світловий рік дорівнюватиме 9 460 000 000 000 кілометрів! (Або за стандартною схемою запису, що прийнята у наукових обчисленнях,

9,46х1012 км). Найчастіше світловий рік використовується для представлення відстаней між зірками у межах однієї галактики та розмірів самих галактик.

Проте і це ще не все. Для вимірювання міжгалактичних відстаней широко використовується ще більша одиниця довжини — парсек (позначається — пк). Це — скорочення від більш наукового та менш зручного терміна паралакс-секунда. Один парсек — це та відстань, з якої орбіту Землі буде видно під кутом зору в одну кутову секунду. Він дорівнює 3,09-1013 кілометрів, або приблизно 3,26 світлового року. Також існують похідні від цих одиниць. Так, наприклад, для вимірювання дуже великих відстаней у Всесвіті використовують кілопарсек (1 кпк = 1 000 пк) та мегапарсек (1 Мпк = 1 000 000 пк).

Один парсек — це відстань, з якої орбіту Землі видно під кутом 1"

Найбільший астрономічний об’єкт у Всесвіті зареєстрований у зоряних каталогах на початку 80-х років XX століття і має позначення ЗС 345. Цей квазар віддалений на 5 мільярдів світлових років від Землі. Німецькі астрономи за допомогою 100- метрового радіотелескопа та приймача радіочастоти принципово нового типу отримали змогу виміряти такий далекий об’єкт космосу. Результати досліджень були надто непередбачуваними, і вчені спочатку сумнівалися, чи можна їм довіряти. Це більше скидалося на жарт, бо квазар мав у поперечнику 78 мільйонів світлових років! Незважаючи на дуже велике віддалення, при спостереженні цей об’єкт удвічі більший за місячний диск.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити