АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005

VIII

НЕБО, ЩО ЗМІНЮЄТЬСЯ

Найцікавіші сузір’я нашого неба

Taurus (Телець)

Телець є одним із найдавніших сузір’їв земного зоряного неба. Близько 4000—2000 років до н. е. Сонце знаходилося в цьому сузір’ї на початку весни, тому ця область неба мала дуже велике значення для всіх стародавніх культур. Бик, символ сили та родючості, фігурує в міфології майже всіх ранніх цивілізацій.

У стародавньому Єгипті образом, що асоціювався із цим сузір’ям, був Апіс. Алісом звали бика, що реально існував та вважався земним утіленням душі Осіріса, бога Сонця та Нілу. Тварина, якій випадала честь нести цей священний обов’язок, вибиралася за спеціальними ознаками. Коли бик, що відповідав таким ознакам, був знайдений, його називали Алісом, і він жив у пошані як священна тварина. Вважалося, що коли Апіс умирає, душа Осіріса сама переходить до його наступника.

Можливо, Телець міг бути також прототипом або небесним утіленням Мінотавра з острова Крит, або священного «бика світла» у шумерів, або Золотого Тельця — ідола народів Ізраїлю. Пізніше Тельця уявляли як Зевса, що прийняв вигляд білого бика з золотими рогами, щоб спокусити красуню Європу.

У сузір’ї Тельця є два дуже яскраві розсіяні зоряні скупчення. Перше з них, Гіади, давні люди називали «зірками дощу». Це пояснюється тим, що коли Гіади вперше починали з’являтися над східним горизонтом, починалася осінь — сезон дощів. Інше скупчення — це відомі всім Плеяди (М45). «Сім сестер», або «Стожари», як їх називали на Русі. У стародавні часи їх називали «зірками моряків», тому що давньогрецькі мореходи не вирушали у плавання, якщо не бачили Плеяд — інакше була ймовірність негоди та шторму.

Головна зірка цього сузір’я — червоний яскравий Альдебаран, ім’я якого з арабської перекладається як «наступник». Можливо, це ім’я він здобув через полінезійську легенду про те, як колись Плеяди були єдиною й до того ж найяскравішою зіркою неба. Проте ця зірка надто пишалася своєю красою, і бог Тейн кинув Альдебаран у Плеяди. Ті розбилися, а червоний гігант став наступником Плеяд і найяскравішою зіркою цього сузір’я.

Саме в сузір’ї Тельця розташований об’єкт Месьє за номером 1 — так звана Крабоподібна туманність, що є залишком від вибуху Наднової 4 липня 1054 року.






Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити