АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005
VIII
НЕБО, ЩО ЗМІНЮЄТЬСЯ
Найцікавіші сузір’я нашого неба
Ursa Major (Велика Ведмедиця)
Можливо, за винятком тільки Оріона Велика Ведмедиця — найвідоміше та найпомітніше сузір’я земного зоряного неба та один із безперечних лідерів за кількістю історій та легенд, що з ним пов’язані. Третє за своїми розмірами, воно дуже легко розпізнається завдяки характерній фігурі, що добре нам відома як «ківш».
Існує багато легенд, які пояснюють походження цього сузір’я, і велика кількість цивілізацій асоціювала цю ділянку неба саме з ведмедем. Так, стародавнім грекам ці зірки були відомі як Арктос — грецькою «ведмідь». Саме від цього слова походить наше «арктика» та похідні від нього. За однією з легенд, Каллісто — дівчина, яку спокусив Зевс, була перетворена на ведмедицю його ревнивою дружиною Герою. Зевс помістив ведмедицю на небо разом із її сином Аркасом, що став сузір’ям Малої Ведмедиці. Гера звернулася до сил Океану з проханням покарати їх за зазіхання на її владу. Тож обидві Ведмедиці навіки приречені ходити навколо Полюса без можливості перепочити, зайшовши за горизонт.
Давні американські племена теж бачили в цій групі зірок ведмедя. Три зірки, що складають ручку ковша, вважалися мисливцями (або мисливцем і двома собаками), що переслідують ведмедів небосхилом.
Головну групу зірок — ківш — різні народи також бачили кожен по-своєму. Так, єгиптяни вважали це стегном бика, тоді як у Китаї їх називали «правителями». Європейці вбачали у цій групі віз або вагонетку, британці — плуг. Англо-саксонці пов’язували ці зірки з легендарним королем Артуром та називали групу Камелотом. Обертання цих зірок навколо Полярної зірки, вважається, могло стати ідеєю для виникнення Круглого столу. Через те, що ківш обертається навколо Полюса, як стрілки годинника, ці зірки в давнину часто використовувалися для визначення часу — згадки про це ми зможемо знайти в п’єсах Шекспіра.
Головна зірка Великої Ведмедиці носить ім’я Дубхе, що арабською значить «ведмідь». Лінія, проведена через Дубхе та β UMa, Мерак, крайні зірки у ковші, вказує на Полярну зірку. Досить цікавою та відомою є зірка ζ UMa, Міцар. Це — оптично подвійна зірка, компонент якої на ім’я Алькор (80 UMa) люди з гострим зором можуть помітити і неозброєним оком. Міцар та Алькор перекладаються як «кінь» та «вершник». У давнину за допомогою цієї пари у війську на Русі перевіряли зір. Міцар є фізичною подвійною, компоненти якої добре розрізняються у невеликі телескопи.
Серед об’єктів Великої Ведмедиці слід вказати на цікаву пару галактик М81 та М82. Перша з них є однією з найяскравіших спіральних галактик на зоряному небі, а друга — так звана «вибухова» — є трохи слабшою за блиском. М101 є також дуже красивою спіральною галактикою 8-ї зоряної величини.