АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005

VIII

НЕБО, ЩО ЗМІНЮЄТЬСЯ

Найцікавіші сузір’я нашого неба

Virgo (Діва)

Діва — єдине сузір’я Зодіаку, що втілює жіночий образ. Воно також належить до найдавніших та представляє чи не кожну помітну жінку в міфології багатьох культур. Так, Діву часто ототожнювали з богинею родючості, землеробства та Землі, зокрема, в образі Іштар, вавилонської богині родючості; Ізіди, єгипетської богині природи; Деметри, грецької богині землеробства; Персефони, дочки Деметри; Артеміди, грецької богині Місяця; Афіни, грецької богині мудрості, війни та мистецтв. Діву також уявляли у вигляді навіть потворної Медузи Торгони. За деякими джерелами саме Діва є небесним утіленням Уранії — музи астрономії. Існує думка, що прототипом сфінкса — істоти з обличчям людини та тілом лева — послужив саме збіг сузір’їв Лева та Діви, розташованих на небі по сусідству.

Традиційно Діву зображують із колосом пшениці в одній руці та якимось іншим предметом (чашею, терезами тощо) в іншій.

Взагалі Діва — дуже велике сузір’я, друге за розмірами на зоряному небі. Сонце проводить у ньому більше часу, ніж у будь-якому іншому з-поміж зодіакальних.

Головна зірка Діви — Спіка, що означає в перекладі з латини «колос пшениці». Це — подвійна зірка, що має дуже слабкого компаньйона.

У сузір’ї Діви (на межі з Волоссям Вероніки) знаходиться величне скупчення галактик — тут їх понад три тисячі! Серед них — більше десятка об’єктів каталога Месьє, проте навіть вони не є дуже легкими для спостережень у маленькі телескопи.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити