АСТРОНОМІЯ - Навчальний посібник для профільної школи 2017

Вступ

Цей навчальний посібник призначено для тих зачарованих зоряним небом, хто має бажання докладно вивчити астрономію — науку, що розкриває таємниці нашого всесвіту, а також мріє, можливо, стати професійним астрономом.

Астрономія належить до фізико-математичних наук, які вивчають об’єкти і явища природи в широких просторовий і часових межах. Об’єкт вивчення астрономії — небесні тіла та їхні системи, явища природи, що відбуваються за межами Землі та в її атмосфері. Одна з особливостей астрономічних досліджень полягає в тому, що майже всі небесні тіла і їх системи перебувають у процесі розвитку (еволюціонують).

Як наука астрономія — самодостатня: вона має об’єкт вивчення; розробила і розробляє методи дослідження, спираючись на власні здобутки, на знання, отримані фізикою та іншими природничими науками, а також математику, як універсальну «наукову мову». Водночас для багатьох людей астрономія — цікава наука, бо таємничим та загадковим і водночас чарівним і прекрасним є світ зоряного неба.

Шкільні навчальні предмети, які подають астрономічні знання, традиційно орієнтовані головно на суто наукові результати, а також методи і засоби їх отримання. Наш посібник виходит за рамки такої традиції і подає астрономію не лише як науку, а ширше — як елемент култури, як суттєвий чинник, що впливає на зміст наукової картини світу та світогляд. Тобто до наукової складової змісту, що становить основу цього посібника, ми допасовуємо світоглядну й культурну складові.

Ми вважаємо, що людина, яка ґрунтовно цікавиться астрономією, має опанувати не лише наукове астрономічне знання, але й отримати певну частину історичної та культурологічної інформації, пов’язаної з астрономією та її розвитком. До такого підходу щодо подання навчального матеріалу нас спонукає також головна мета вивчення астрономії в загальноосвітніх навчальних закладах: формування загальнокультурної компетентності, наукового світогляду та основ системи знань про методи і результати вивчення законів руху, фізичної природи, еволюції небесних тіл та Всесвіту в цілому.

Добове обертання зоряного неба, зміни фаз Місяця та видимості сузір’їв, повторюваність серед зір положень планет, дали змогу первісній людині встановити циклічність багатьох небесних явищ і, що дуже важливо, вперше показали їй закономірність навколишнього світу. В ту далеку епоху зі спостережень небесних світил і явищ люди отримали перші астрономічні знання, що стали основою астрономії як однієї з найперших наук (для встановлення космічних циклів потрібно було виконувати систематичні спостереження впродовж десятків років, століть і навіть тисячоліть). Нині астрономічна наука вивчає небесні тіла і космічний простір в дуже

широких просторових межах — від Місяця до найвіддаленіших галактик, що лежать на межі видимого Всесвіту. Астрономи розробляють все більші й більші наземні й космічні телескопи, планують і споряджають нові космічні місії й експерименти в межах Сонячної системи.

Нині астрономія, як це було і раніше, перебуває на передньому краї природознавства тісно взаємодіючи з фізикою, хімією та біологією з різних питань, які ці науки намагаються вивчати за межами Землі. Така взаємодія привела до появи колись астрофізики і астрохімії, а згодом і астробіології.

Астрономія в багатьох аспектах є дивовижною наукою. Одержані нею знання — дуже важливий скарб нашої цивілізації. Автори посібника підтримують Ваш намір вивчати ґрунтовно астрономію і мають надію, що він стане Вам у пригоді.

Бажаємо Вам успіхів у вивченні астрономії!Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити