Позагалактична астрономія - Юрій Кудря 2016

РОЗДІЛ 6

ОБЕРТАННЯ І РОЗМІРИ ГАЛАКТИК

6.3.Визначення кута нахилу

Кутом нахилу і галактики прийнято вважати кут між нормаллю до площини симетрії галактики та напрямком на галактику. Для галактик, спостережуваних з ребра, і = 90°, для галактик, спостережуваних пласом, і = 0°. Кут нахилу в найпростішому випадку визначають таким чином. Приймають, що галактика має форму сфероїда (еліпсоїда обертання навколо малої осі) з великою піввіссю а та малою b. Якщо сфероїд спостерігати під кутом і, то його мала піввісь здається більшою за b при незмінній великій півосі а. Неважко вивести таке співвідношення (формула Габбла (1926)):

Тут u = (b / а)вид та х ξ (b / а)спр — відповідно видиме та справжнє відношення осей. Значення u отримують зі спостережень. Для оцінок х спочатку (слідом за Голмбергом (1946)) приймали єдине для всіх спіралей значення х = 0,2, потім почали враховувати його залежність від морфологічного типу. В базі даних LEDA прийнято таку залежність від числового коду морфологічного типу:

Згідно з каталогом RC3


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити