ПОЗАГАЛАКТИЧНА АСТРОНОМІЯ - ЮРІЙ КУДРЯ 2016

РОЗДІЛ 8

МАСИ ГАЛАКТИК

8.12.Відношення маса-світність галактик

8.12.4. Загальні тенденції

У 1966 році Караченцев вперше показав монотонне зростання відношення маса—світність Μ/L зі збільшенням населеності систем галактик від пар до надскупчень. З кінця 1970-х років для перевірок узгодження спостережуваних даних з висновками космологічних теорій виконано низку праць щодо оцінювання вмісту темної матерії в групах галактик різної населеності. Ейнасто зі співавторами (1973) знайшли, що Μ/L = = 100 M ʘ/L ʘ для близьких груп галактик, і дійшли висновку про те, що карликові галактики розташовані навколо масивної домінувальної галактики і разом із темним її гало утворюють гравітаційно зв’язану систему. Д. Зарицький зі співавторами (1997) аргументували існування великих темних гало навколо ізольованих спіральних галактик, проводячи пошук карликових супутників навколо них та вивчаючи їхні властивості. На базі вимірювань оптичних і рентгенівських мас галактик, груп і скупчень галактик Н. Беколл та інші (1995) дійшли такого висновку: якщо темна матерія сконцентрована в гало галактик, які простягаються до 200 кпк, то віріальний парадокс можна вирішити, тобто масу надскупчень можна визначити як суму мас галактик, які в ньому знаходяться, з додаванням маси гарячого газу. М. Ґірарді та інші(2002) порівняли відношення віріальна маса—світність для угруповань галактик різної населеності — від малонаселених груп до багатих скупчень та виявили, що зі збільшенням населеності системи маса зростає швидше, ніж світність: Μ ~ L1,34±0,03. Отже, очевидно, що прихована маса присутня в гало окремих галактик (масу визначають за кривими обертання для дискових галактик і за рухом зір для еліптичних) та у скупченнях (масу визначають за теоремою про віріал, гравітаційним лінзуванням, температурою гарячого газу). На рис. 8.6 (Вавилова І.Б. та ін., 2015) подано діаграму зростання відношення маси до світності для систем небесних об’єктів різної населеності: зорі та зоряні скупчення, галактики, групи та скупчення галактик, надскупчення галактик.

Рис. 8.6. Діаграма зростання відношення маси до світності для систем небесних об’єктів різної населеності


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.