Позагалактична астрономія - Юрій Кудря 2016

ВСТУП

З ІСТОРІЇ СТАНОВЛЕННЯ ПОЗАГАЛАКТИЧНОЇ АСТРОНОМІЇ

0.1. Предмет позагалактичної астрономії

Позагалактична астрономія — розділ астрономії, в якому вивчають небесні тіла та їхні системи, що знаходяться за межами нашої Галактики. Основний об’єкт дослідження позагалактичної астрономії — галактики. Галактика — це досить ізольована зоряна система, що складається, крім зір, із газу, пилу та, можливо, темної матерії. Кожне слово у наведеному визначенні потребує коментарів. Як свідчать результати досліджень, у більшості випадків галактику не можна вважати повністю гравітаційно ізольованою системою; взаємодія галактик виявляється не в поодиноких фактах, а є типовим явищем. Зорі вважаються основним населенням галактик, однак не є винятком галактики, що містять лише газ або темну матерію. Результати досліджень свідчать, що динаміку галактик та їхніх систем в рамках ньютонової теорії гравітації або Загальної теорії відносності не можна пояснити, враховуючи лише зорі, газ та пил. Необхідно вводити до розгляду ще одну складову галактик — темну матерію, загадкову екзотичну небаріонну матерію, що взаємодіє зі звичайною матерією тільки гравітаційно.

Крім галактик, позагалактична астрономія досліджує такі об’єкти, як квазари, лацертиди та подібні до них. Ці об’єкти називають активними галактичними ядрами. Як вони пов’язані з галактиками? Яку роль у еволюції галактик вони відіграють? Що є внутрішнім генератором тої величезної кількості енергії, яку випромінюють активні ядра? За сучасною науковою парадигмою джерелом енергії є чорні діри, об’єкти, які передбачаються Загальною теорією відносності. Без них нині складно зрозуміти величезну кількість спостережуваних даних, одержаних із використанням сучасних наземних і космічних інструментів.

Для позагалактичних спостережень потрібні найбільші оптичні телескопи, найновіші методи вивчення найслабкіших об’єктів, найточніші приймачі випромінювання в інфрачервоному (ІЧ), ультрафіолетовому (УФ), радіо-, рентгенівському та гамма- діапазонах. Позагалактична астрономія стала всехвильовою.

Розвиток позагалактичної астрономії починався із зоряної астрономії. Позагалактична астрономія досліджує розміри зоряних систем, їхні маси, структуру, будову, властивості випромінювання в усіх діапазонах, особливості просторового розподілу; вона є основою науки про Всесвіт у цілому — космології. Найважливішим досягненням астрономії (та науки взагалі) в останні десятиріччя є розуміння того, що ми живемо у Всесвіті, який розширюється, причому з прискоренням. Адекватні наукові висновки при розгляді великомасштабних систем галактик одержують лише тоді, коли враховують розширення Всесвіту.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити