Позагалактична астрономія - Юрій Кудря 2016

РОЗДІЛ 2

КЛАСИФІКАЦІЇ ТА ОПИС ГАЛАКТИК

2.15. Інтернет-ресурси зображень галактик

Позагалактична база даних NED, NASA/IPAC Extragalactic Database, яка керується Jet Propulsion Laboratory, California Institute of Technology за співробітництва з NationalAeronautics and Space Administration (http://nedwww.ipac.caltech.edu/), дає можливість вивчати зображення галактик, отриманих у різних діапазонах хвиль за допомогою різних інструментів, із вказівкою на оригінальне джерело.

DSS (Digital Sky Survey) — множина цифрових оглядів всього неба, отриманих скануванням пластинок фотографічних оглядів POSS, SERC, POSS-2, зроблених за допомогою телескопів Шмідта Паломарської та Англо-Австралійської обсерваторій. Створення цифрової копії огляду POSS було ініційоване Науковим інститутом Космічного телескопа Еаббла для підтримки спостережних програм на Космічному телескопі Еаббла. Проект вийшов за рамки початкової мети і зараз є потужним спостережним матеріалом для наукових досліджень, у першу чергу позагалактичних. На сайті http:// archive.stsci.edu/dss/ можна бачити блакитні та червоні зображення неба POSS, зображення у трьох смугах (додатково інфрачервоне) POSS-II, візуальне «швидке» зображення. На цьому сайті є посилання на інші аналогічні сайти, зокрема на сайт http://archive.eso.org/dss/dss/ Європейської південної обсерваторії. Для широкого загалу на сайті ESO http://www.eso.org/ public/images/archive/category/galaxies/ подано кольорові зображення галактик.

Віртуальна обсерваторія SkyView (http://skyview.gsfc.nasa.gov/), що працює під егідою NASA (НАСА), надає DSS-зображення у fits- або Jpeg-форматах. Крім оптичних DSS-зображень доступні ІЧ-зображення галактик, отриманих супутником IRAS і рентгенівськими супутниками HEAO та ROSAT, а також радіозображення на частоті 408 МГц.

Цифрові зображення можна також знайти на сайті Паломарської обсерваторії (http://www.skysurveys.org/).

Серед великої кількості фотографій на сайті Південної європейської обсерваторії в Паранал можна спостерігати цікаві комбіновані зображення та анімації галактик (http://www.eso.org/ public/archiveindex.html).

Національна оптична астрономічна обсерваторія (США) (http:// www.noao. edu/image_gallery/) має галерею двокольорових (B+Z) комбінованих зображень, зроблених за допомогою 3,5-метрового телескопа WIYN.

Інфрачервоні комбіновані зображення в смугах J, H, K є в огляді 2MASS(http://irsa.ipac.caltech.edu/applications/2MASS/PubGalPS/).

Чудову екскурсію у світ галактик можна отримати в базі SDSS (Data Releas 12, DR12, http://skyserver.sdss.org/dr12/en/tools-/chart/navi.aspx). Комбіновані п’ятиколірні зображення дають можливість масштабувати та точно визначити координати деталей зображення. В режимі DR12 також можна отримувати інфрачервоні 2MASS-зображення. На жаль, огляд SDSS охоплює поки що лише чверть неба.

Hubble Heritage Project — це проект «Габблівське надбання» при Науковому інституті Космічного телескопа Габбла, мета якого — за зображеннями у фільтрах на космічному телескопі отримувати кольорові зображення, які б відображали чи моделювали реальну кольорову гаму об’єктів Всесвіту. Мета таких «розфарбовувань» — розширити надбання вчених для тих індивідуумів, які цікавляться астрономічними досягненнями (веб-сайт проекту http://heritage.stsci.edu/).

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити