Позагалактична астрономія - Юрій Кудря 2016

РОЗДІЛ 3

ПОВЕРХНЕВА ФОТОМЕТРІЯ ГАЛАКТИК

3.3.Чинники, що впливають на точність поверхневої фотометрії

3.3.1.Фон нічного неба

Найсерйозніша проблема у фотометрії протяжних джерел — фон нічного неба, що істотно впливає на розподіл яскравості об’єкта дослідження, особливо у його слабких периферійних областях. Фон неба впливає також на детектування галактик, на точність визначення їх зоряних величин та показників кольору. Головний внесок у яскравість безмісячного нічного неба дають:

• світіння атмосфери, зумовлене фотохімічними процесами у верхніх її шарах (приблизно 2/3 фону);

• зодіакальне світло, тобто розсіяне на міжпланетному пилу світіння Сонця (приблизно 1/3 фону);

• випромінювання слабких зір Галактики;

• дифузне випромінювання далеких слабких галактик.

Відносний внесок кожної з цих складових у загальну яскравість неба змінюється залежно від положення спостерігача на Землі та об’єкта на небі. Світіння атмосфери є змінним з характерним часом 2—3 хв, фон при цьому варіює на рівні 2 % і залежить від циклу сонячної активності. У безмісячну ніч поверхнева яскравість фону неба в зеніті в місцях з гарним астрокліматом у Б-смузі становить 22,5—23m/□". З віддаленням від зеніту фон збільшується приблизно за формулою I (Z) = I (0)(1 + Z2 /2), де Z — зенітна відстань у радіанах. Фон неба є «червоним», його показник кольору близький до такого в еліптичних галактиках.

Для «віднімання» фону звичайно застосовують методи двовимірної інтерполяції розподілу Isjy (х, у) з областей поза об’єктом, але достатньо близьких до нього, на область, що займає об’єкт. Точність такої інтерполяції тим більша, чим більше відношення площі, на якій будується Isky (х, у), до площі об’єкта.

Інтерполяція фону не враховує випадкові його флуктуації. Для центральних областей галактик такі флуктуації є незначними (за деякими оцінками вони є порядку 0m,001), але для периферії галактик можуть бути досить значними (до 1m). Капачіолі та де Вокулер (1983) дійшли висновку, що статистичні флуктуації фону обмежують точність наземної поверхневої фотометрії рівнем яскравості μ(Β) ~ 28m/□". Ця межа дещо знижується при спостереженнях з космосу, оскільки один з чинників (світіння атмосфери) виключається. Нині вважається, що найретельніші наземні фотометричні дослідження простежують об’єкти до μ(Β) ~ 28—29m/□". Спостереженнями за допомогою Космічного телескопа Габбла за декілька годин експозиції можна досягти точності μ(Β) - 30m/□".


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити