ПОЗАГАЛАКТИЧНА АСТРОНОМІЯ - ЮРІЙ КУДРЯ 2016

РОЗДІЛ 5

ВИЗНАЧЕННЯ ВІДСТАНЕЙ ДО ГАЛАКТИК

5.7.Кулясті скупчення

Перші дослідження розмірів Галактики провів Шеплі. Для встановлення шкали галактичних, а потім і позагалактичних відстаней він широко використовував кулясті скупчення. У 1955 році М. Баум першим порівняв світності кулястих скупчень у М 31 та М 87 та визначив відстань до М 87, вчетверо більшу за попередні оцінки. У 1960—1970 роки результати досліджень кулястих скупчень у нашій Галактиці та найближчих сусідів (М 31, М 33 та ін.) засвідчили, що дисперсія їхніх величин становить 4m. Тому, хоча кулясті скупчення й яскраві (їхні абсолютні величини досягають -10m), при оцінці відстані лише за одним скупченням похибка визначення є дуже великою.

У тому випадку, коли у галактиці спостерігається достатньо велика кількість скупчень, застосовують статистичні методи досліджень із використанням функції світності кулястих скупчень. Найчастіше застосовують або гауссіан

або так звану 15-функцію, введену Дж. Секером (1992),

Визначальним параметром тут є m0. Знаючи відповідне значення абсолютної світності М0, визначене для сукупності близьких скупчень з відомими відстанями, обчислюють модуль відстані μ = m0 - М0. Метод дає змогу визначати модулі відстаней з точністю 0,2m, тобто з точністю до 10 % (Ріхтер Т., 2003).

Обмеження методу функції світності кулястих скупчень стосуються того, що він справджується переважно для еліптичних та лінзоподібних галактик, оскільки у спіральних галактиках виявлення скупчень ускладнене внутрішнім поглинанням світла. Унаслідок цього кількість кулястих скупчень встановити важко, а статистичні дані складно перевірити.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.