Позагалактична астрономія - Юрій Кудря 2016

РОЗДІЛ 5

ВИЗНАЧЕННЯ ВІДСТАНЕЙ ДО ГАЛАКТИК

5.9.Лінійні розміри структур у галактиках

5.9.3.Кільцеві структури та молекулярні кільця

Де Вокулер (1956) запропонував використовувати за індикатори відстані кільця, які часто є чітко спостережуваними в спіральних галактиках, особливо у перетнутих спіралях. Статистично за 35 яскравими галактиками він розрахував, що лінійний діаметр кільця дорівнює 6 кпк (з прийняттям сучасного значення сталої Габбла в 72 (км/с)/Мпк). За Воронцовим-Вельяміновим (1960), діаметр кільця в різних галактик варіює не як 1 : 2, як вважав де Вокулер, а набагато більше — 1 : 3, тому є досить неточним індикатором відстані. У кращому випадку цей метод можна застосувати до групи або до скупчення, якщо там є кілька галактик з кільцями.

Й. Софуе (1991) дійшов висновку, що молекулярні хмари, які спостерігаються переважно у міліметрових хвилях у лінії СО, утворюють у ядерних областях близьких галактик кільця двох типів: компактні з радіусом (200 ± 40) пк та широкі з радіусом (750 ± 100) пк. Якщо встановити, якого типу кільце спостерігається у галактиці, то з точністю до ~20 % можна визначити відстань до неї (відстань за кутовим діаметром) в межах до 100 Мпк.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити