Позагалактична астрономія - Юрій Кудря 2016

РОЗДІЛ 5

ВИЗНАЧЕННЯ ВІДСТАНЕЙ ДО ГАЛАКТИК

5.11. Наднові зорі

5.11.4. Наднові типу ІІР

Наднові типу II — зорі, що вибухають. Вони характеризуються сильними емісійними водневими лініями, які утворюються під час колапсу ядра масивної зорі з масою, більшою як 8 Мʘ. У цих об’єктів істотно варіюють абсолютні світності (до 5 величин), форми кривих блиску та спектри залежать від властивостей їх прототипів на час колапсу ядра та густини середовища, в яке вони занурені. Підклас наднових типу II з плато (SN IIP) містить добре визначену сім’ю наднових, у кривої блиску яких є плато, бальмеровські лінії мають широкі профілі, а також у них низька радіоемісія. Ці наднові за протозорю мають червоний надгігант, для якого втрата маси не є відчутною. Він здатний утримати багате на водень оточення, яке існувало до вибуху.

М. Гамуі (2003) на вибірці 24 наднових показав, що за врахування залежності світності наднових від червоного зміщення можна стандартизувати світність цих об’єктів. Результуюча діаграма Габбла (залежність світності від червоного зміщення) має розкид приблизно 0m,3, що зумовлює похибку відстані 15 %. Це підтверджує можливості використання наднових типу SN IIP як індикаторів відстані. Хоча точність визначень за SN IIP у два рази нижча, ніж за SN !а, але використання потужних телескопів дає змогу простежити наднові до 23m до z = 0,3 та незалежним чином перевірити шкалу відстаней, побудовану за SN Іа.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити