Позагалактична астрономія - Юрій Кудря 2016

РОЗДІЛ 5

ВИЗНАЧЕННЯ ВІДСТАНЕЙ ДО ГАЛАКТИК

5.15. Інші індикатори відстаней

В останні роки знайдено багато кореляційних залежностей між абсолютною величиною та деякими параметрами галактик, які не залежать від відстані. Деякі з таких залежностей обговорювалися як можливі індикатори відстаней, серед них:

• Кореляція між значенням індексу Серсика в законі розподілу поверхневої яскравості карликових еліптичних галактик та абсолютною величиною (Янг X. і Курі М., 1994).

• Кореляція між піком випромінювання в радіодіапазоні (на 6 см) та часом від спалаху наднової до досягнення піка (Вейлер К. та ін., 1998).

• Кореляція між рентгенівською світністю фази післясвітіння гамма-спалаху та її тривалістю (Сато Р., 2007; Капозелло С. та Іззо Л., 2009).

• Відстань за кутовим діаметром до скупчення галактик можна виміряти за комбінацією його рентгенівського випромінювання та флуктуаціями мікрохвильового фону внаслідок ефекту Сюняєва—Зельдовича (Амеліо С. та ін., 2006).

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити