Позагалактична астрономія - Юрій Кудря 2016

РОЗДІЛ 5

ВИЗНАЧЕННЯ ВІДСТАНЕЙ ДО ГАЛАКТИК

5.15. Інші індикатори відстаней

В останні роки знайдено багато кореляційних залежностей між абсолютною величиною та деякими параметрами галактик, які не залежать від відстані. Деякі з таких залежностей обговорювалися як можливі індикатори відстаней, серед них:

• Кореляція між значенням індексу Серсика в законі розподілу поверхневої яскравості карликових еліптичних галактик та абсолютною величиною (Янг X. і Курі М., 1994).

• Кореляція між піком випромінювання в радіодіапазоні (на 6 см) та часом від спалаху наднової до досягнення піка (Вейлер К. та ін., 1998).

• Кореляція між рентгенівською світністю фази післясвітіння гамма-спалаху та її тривалістю (Сато Р., 2007; Капозелло С. та Іззо Л., 2009).

• Відстань за кутовим діаметром до скупчення галактик можна виміряти за комбінацією його рентгенівського випромінювання та флуктуаціями мікрохвильового фону внаслідок ефекту Сюняєва—Зельдовича (Амеліо С. та ін., 2006).


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити