КУРС ЗАГАЛЬНОЇ АСТРОНОМІЇ - С. М. АНДРІЄВСЬКИЙ 2007

Передмова

Упродовж тисячоліть історії Людства заворожуюча краса зоряного неба була джерелом натхнення багатьох поетів та письменників. Можна лише згадати такий чудовий приклад, як вірш Дмитра Павличка:

Над нашим світом і під нашим світом

Є ще світи великі і малі,

Туди ми долітаєм тільки світлом

І музикою темної Землі.

Туди мене хтось ненастанно кличе,

Вистелює блакитом щемну путь;

Так, ніби прагне в сяйво таємниче

Душі моєї подих обернуть.

Десь там у зорях мерехтить віола,

Льняна коса, як нива осяйна.

І кров моя бринить — палюча й гола, —

Немов небес віддалена струна.

Можливо, все, що пам'ятати треба

Моїй душі серед страждань і втіх,

Це — тільки карта зоряного неба

І поклик безміру — з очей твоїх!

Але за всіх часів з'являлися люди, які не лише милувалися красою зоряного неба, а й робили спробу знайти відповіді на питання про те, що собою являють зорі і Сонце, яке місце посідає Земля серед інших космічних тіл.

У пропонованому навчальному посібнику «Курс загальної астрономії» автори намагалися висвітлити основні досягнення у пізнанні Всесвіту. Значну увагу приділено сучасним результатам експериментальних і теоретичних досліджень ближнього і далекого Космосу. Навчальний посібник значною мірою базується на «Астрономії» (1994 р.) І. А. Климишина, вдала структура якої була збережена у цій книзі. За останні роки наука сягнула нових рубежів, з'явилися нові дані про світ зір і галактик, планет і міжпланетного середовища. Вони й були прийняті до уваги при роботі над цим навчальним посібником, який ми адресуємо студентам університетів та інших ВНЗ, а також учителям шкіл і гімназій.

Сподіваємося, що цей посібник допоможе знайти молодому поколінню стежку до розуміння будови навколишнього Всесвіту, пізнати і зрозуміти закони, що керують ним. Все це необхідне для формування світогляду сучасної людини.

Цей посібник пройшов рецензування в Головній астрономічній обсерваторії НАН України і кафедрі астрономії Київського національного університету ім. Т. Шевченка. Автори вдячні Я. С. Яцківу, співробітникам ГАО НАНУ А. П. Відьмаченку, Г. У. Ковальчуку, Л. С. Пілюгіну, В. М. Івченку, В. Я. Чолію і Б. І. Гнатику за їхні зауваження щодо змісту і форми подання матеріалу окремих розділів книги.

Автори вдячні Ю. Г. Кравчуку за фінансову підтримку, співробітникам науково-дослідного інституту «Астрономічна обсерваторія» і кафедри астрономії Одеського національного університету ім. І. І. Мечникова Н. В. Базєй, О. А. Базєю, Л. В. Глазуновій, Ю. М. Горбаньову, О. І. Жуку, І. В. Карі, М. Г. Пальцеву за критичний розгляд матеріалу деяких розділів; особлива вдячність І. Стогнєєвій, Т. І. Кабановій і Б. О. Мурнікову, директору видавництва «Астропринт» Г. О. Гарбузову за той великий об'єм роботи, який був виконаний при підготовці цього навчального посібника до друку.Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити