КУРС ЗАГАЛЬНОЇ АСТРОНОМІЇ - С. М. АНДРІЄВСЬКИЙ 2007

Частина V

ФІЗИЧНА ПРИРОДА ТІЛ СОНЯЧНОЇ СИСТЕМИ

Розділ 13

МАЛІ ПЛАНЕТИ, КОМЕТИ, МЕТЕОРИ І МЕТЕОРИТИ

13.5. Астероїдна загроза

Вивчення закономірностей руху кометних ядер і астероїдів, а також їх фізичних властивостей сьогодні набуває особливого значення. У наші часи з'явився такий вираз, як астероїдна загроза для Землі. Ця загроза полягає у відмінній від нуля імовірності зіткнення Землі з достатньо великим космічним тілом, що може привести до катастрофічних наслідків. Дослідження останніх десятиліть показують, що така загроза є реальною. Наприклад, у 1931 р. астероїд Ерос пройшов на відстані 23 млн. км від Землі (у міжпланетному масштабі ця відстань є дуже малою). У 1937 р. інший астероїд — Гермес наблизився до нашої планети на відстань лише 900 000 км. В середині червня 1968 р. астероїд Ікар пройшов на відстані близько 6 млн. км від Землі. Невеликий космічний уламок навіть зачепив земну атмосферу у 1972 р. У 1994 р. астероїд ХМ1, діаметр якого близько 10 м, пройшов на відстані 105 000 км від Землі, а у 2002 р. інший космічний уламок наблизився на відстань 375 000 км. Сьогодні відомо близько 1700 астероїдів, які періодично зближуються з Землею.

Розрахунки показують, що приблизно раз у 500 тисяч років Земля зазнає зіткнення з астероїдом. Можна тільки уявити собі, скільки за історію Землі відбулось таких катастрофічних зіткнень, і які наслідки для нашої планети вони мали.

Порівняно недавня подія, що сталася 30 червня 1908 р. в сибірській тайзі у басейні ріки Підкам'яна Тунгуска, і відома як «Тунгуський метеорит», сьогодні вважається результатом зіткнення Землі з астероїдом, або ядром невеликої комети. Друга гіпотеза була висловлена ще у 1930 р. Ф. Уіплом (США). Вибух був такої сили, що багатовікові дерева були повалені в радіусі десятків кілометрів, причому на площі близько 250 кв. км ліс був обпалений, а в радіусі 30 км навколо епіцентру відбулося перемагнічення грунтів. За оцінками, енергія вибуху досягала (4—8)х1016 Дж, а це набагато перевищує потужність атомної бомби, скинутої на Хіросіму (тротиловий еквівалент 10—20 Мт). Внаслідок вибуху мільйони тонн пилу здійнялися в атмосферу і вітрами цей пил був перенесений на тисячі кілометрів від епіцентру. На місті катастрофи не було виявлено ніяких слідів залишку космічного тіла. Якщо це було кометне ядро, то імовірніше усього, воно зруйнувалося в атмосфері не досягши поверхні Землі, оскільки кометні ядра складаються в основному з льоду.

Сьогодні вважається, що 65 млн. років тому Земля зазнала зіткнення з астероїдом, діаметр якого був не менше 10 км (астроблема знаходиться на півострові Юкатан, Мексика). Про це свідчить надмірний вміст важкого металу іридію у грунтах, які відносяться до тієї епохи (відомо, що іридій в значній кількості виявляється у метеоритній речовині). Внаслідок зіткнення, наступного викиду в земну атмосферу пилу і сильного погіршання її прозорості, упродовж багатьох років лише невелика частка сонячного випромінювання досягала поверхні Землі. Це, безумовно, мало драматичний вплив на флору, а згодом і на фауну нашої планети. Вважається, що ця космічна подія стала фатальною, наприклад, для динозаврів.

Однак, цілком імовірно, що бомбардування земної поверхні космічними тілами свого часу відіграло і позитивну роль у виникненні живих форм. Згідно з існуючою гіпотезою, кометні ядра стали джерелом води на нашій планеті, а високомолекулярні сполуки, такі як, наприклад, амінокислоти, були занесені на Землю метеоритами. Вони могли стати основою для зародження і подальшої еволюції живої матерії.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити