КУРС ЗАГАЛЬНОЇ АСТРОНОМІЇ - С. М. АНДРІЄВСЬКИЙ 2007

Частина VI

ФІЗИКА ЗІР І ТУМАННОСТЕЙ

Розділ 16

ПУЛЬСУЮЧІ ЗМІННІ ЗОРІ

16.1. Класифікація змінних зір

Як ми вже знаємо, затемнювано-подвійні зорі є одним із типів змінних зір. Проте причина зміни блиску тут зовнішня, пов'язана з орбітальним рухом компонентів зоряної системи. Існують і фізичні змінні зорі, змінність блиску яких зумовлена процесами, що відбуваються в їхніх надрах і атмосферах. Дотепер відкрито близько 30 000 фізичних змінних зір. До них також умовно відносять пульсари та змінні галактичні джерела рентгенівського випромінювання.

Перші 334 змінні зорі у кожному сузір'ї позначають одною або двома літерами латинського алфавіту (R, S,..., Z, RR, RS,..., RZ, SS, ST,..., SZ, TT,..., TZ, UU,..., YY, YZ, ZZ, AA,..., QQ,..., QZ), які ставлять перед назвою сузір'я (наприклад, VW Дракона, UV Кита). Усі наступні змінні зорі у сузір'ї позначають так: V335, V336 і т. д. (наприклад, V335 Лебедя). Якщо ж раніше змінна зоря була позначена літерою грецького алфавіту, то це позначення за нею зберігають (наприклад, δ Цефея). Окремі типи змінних зір називають за зорею-прототипом (наприклад, зорі типу W Діви, типу Т Тельця і т. д.). Змінні зорі типу δ Цефея називаються цефеїдами, зорі типу RR Ліри — ліридами, зорі типу WДіви — віргінідами.

Фізичні змінні залежно від особливостей змінності ділять на дві основні групи: пульсуючі змінні, в яких зміни блиску зумовлені періодичним або квазіперіодичним коливанням їхніх радіусів і ефективної температури навколо певних середніх значень; та еруптивні змінні, в яких зміни блиску пов'язані з раптовим виділенням енергії внаслідок вибухоподібного процесу.

За амплітудами, тривалістю циклу та іншими особливостями кривих зміни блиску як пульсуючі, так і еруптивні змінні поділено на окремі типи. Наприклад, у групі пульсуючих зір виділяють цефеїди, віргініди, ліриди, зорі типу RV Тельця, довгоперіодичні змінні, напівправильні змінні тощо.

До групи еруптивних зір належать зорі типу Т Тельця, UV Кита, Нові зорі, новоподібні, зорі типу U Близнят і Наднові зорі.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити