КУРС ЗАГАЛЬНОЇ АСТРОНОМІЇ - С. М. АНДРІЄВСЬКИЙ 2007

Частина VI

ФІЗИКА ЗІР І ТУМАННОСТЕЙ

Розділ 18

ФІЗИКА ТУМАННОСТЕЙ

18.2. Туманності

Перш ніж надати опис туманностей, зауважимо, що до початку XX століття газовими туманностями вважали усі протяжні об'єкти далекого космосу. Потім виявилося, що до туманностей помилково відносили і зоряні системи — галактики. Незважаючи на це, в окремих випадках назва «туманність» збереглася у позначенні галактики (як ось, галактика М31 — Туманність Андромеди).

image109

Рис. 18.2. Комплекс світлих і темних туманностей в сузір'ї Оріона поблизу зорі Алнітак (ζ Оріона); добре видно темну туманність «Коняча голова» (Барнард 33), емісійні туманності NGC 2024 і IC 434, а також відбивну туманність NGC 2023

Туманності поділяються на темні і світлі (рис. 18.2). У різних місцях міжзоряного середовища відносна концентрація газу і пилу неоднакова. Вміст пилу в дифузних туманностях — протяжних хмарах неправильної форми, розміри яких досягають сотень парсеків, — істотно зростає з наближенням до галактичної площини. Тут виявлено цілі комплекси пилових туманностей, причому маса такого комплексу може сягати 10 ОООМ0. Темні туманності виділяються на загальному зоряному фоні завдяки поглинанню світла зір, розташованих — з точки зору спостерігача — за ними. Але, якщо у просторі поблизу газопилової туманності є достатньо яскрава зоря, то туманність стає видимою. Туманність може стати видимою навіть без сусідньої зорі, якщо у ній самій проходять високо-енергійні динамічні процеси, які нагрівають газ (наприклад, рухи ударних хвиль). Світлі туманності бувають двох типів. Одні — самосвітні туманності — мають спектри з яскравими емісійними лініями, їх названо емісійними туманностями (наприклад, зони іонізованого водню HII, волокнисті і планетарні туманності). Типовий приклад — туманність із сузір'я Оріона. Другі — це відбивні туманності, які лише розсіюють світло близьких зір. Для них типовим є спектр із лініями поглинання, що співпадає зі спектром зорі, яка цю туманність освітлює.

Два типи туманностей формуються з оболонок зір на пізніх етапах їхнього розвитку. Це — волокнисті, які світять за рахунок енергії ударних хвиль, і планетарні туманності, для яких джерелом енергії є гаряча центральна зоря — попередник білого карлика. Принаймні частина волокнистих туманностей є залишками спалахів Наднових зір. Крабоподібна туманність — залишок спалаху Наднової — є прикладом волокнистої туманності. Планетарні туманності, які мають кільцеподібну в проекції (а насправді — приблизно сферичну) форму, одержали таку назву тому, що при розгляданні в телескоп мають вигляд слабких дисків зеленкуватого кольору, чим нагадують планети Уран і Нептун.

image110

Рис. 18.3. Планетарна туманність NGC 7293 («Слимак») із сузір'я Водолія

image111

Рис. 18.4. Планетарна туманність Абель 39 із сузір'я Геркулеса

Кутовий діаметр найближчої до нас планетарної туманності з сузір'я Водолія (рис. 18.3) сягає 15'х12', здебільшого ж для цих об'єктів він не перевищує 0,3'—0,4'. (Відстань до туманності у Водолії — вона називається NGC 7293, або Слимак — усього 140 пк, її сумарна інтегральна зоряна величина 6,8m).

Ще один приклад — туманність Абель 39 (рис. 18.4), яка знаходиться на відстані близько 2000 пк. Її лінійний діаметр дорівнює 1,5 пк.

Вважають, що середній час існування планетарної туманності рівний 10— 20 тис. років. Розширюючись у міжзоряний простір зі швидкістю 20—40 км/ с, туманність поступово розсіюється і врешті-решт стає невидимою.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити