КУРС ЗАГАЛЬНОЇ АСТРОНОМІЇ - С. М. АНДРІЄВСЬКИЙ 2007

Частина I

ОСНОВИ СФЕРИЧНОЇ ТА ПРАКТИЧНОЇ АСТРОНОМІЇ

Розділ 2

РУХ СОНЦЯ. ВИМІРЮВАННЯ ЧАСУ

2.4. Поясний, всесвітній і літній час

Досі йшла мова про час, виміряний на меридіані спостерігача, — про місцевий час. За таким часом жили люди упродовж століть. Проте з розвитком залізниць і потребою складати графіки руху поїздів тощо з'явилась необхідність певного упорядкування лічби часу. У 1884 р. Міжнародна конференція представників 26 держав прийняла систему поясного часу. За цією системою всю земну кулю поділено меридіанами на 24 годинні пояси з нумерацією від 0-го до 23-го так, що ширина по довготі кожного поясу дорівнює 15°. Через середину кожного годинного поясу проходить центральний меридіан поясу.

Місцевий час Тn центрального меридіана поясу називається його поясним часом.

За нульовий прийняли грінвіцький меридіан, нульовий годинний пояс відповідно простягається по довготі на 7,5° на захід і на стільки ж на схід від грінвіцького меридіана.

Місцевий середній час грінвіцького меридіана Т0 називається всесвітнім часом.

Очевидно, що місцевий середній сонячний час Τλ спостерігача, який перебуває на географічній довготі λ, пов'язаний з Т0 так:

image8

У свою чергу поясний час:

image9

де N — номер поясу, що збігається із вираженою в годинах довготою центрального меридіана цього поясу. Наприклад, для Києва λ ≡ 30° ≡ 2h, і відповідно N = 2.

Для деякого заощадження електроенергії на початку XX ст. окремі країни світу почали переходити на літній час: в останню неділю березня вночі стрілку годинника переводять на одну годину вперед, а в останню неділю жовтня — назад. Очевидно, що літній час Тл пов'язаний з поясним часом Тп простим співвідношенням:

image10

Такий літній час було введено в СРСР у 1930 р., однак у визначений час стрілки годинників назад переведені не були, і цей час названо декретним (перехід було закріплено урядовим декретом). З 1981 р. тут вводили літній час, тобто на літній період стрілки годинників переводили ще на одну годину вперед, тому люди жили не за своїм поясним часом і навіть не за часом сусіднього східного годинного поясу, а тому їхнє життя істотно і вимушено відривалося від природного біологічного ритму. Після багаторічних зусиль астрономам і громадськості вдалося переконати законодавців повернутися до нормального поясного часу взимку і літнього часу влітку. В Україні це було зроблено у 1991 р.

Повна група формул для взаємного перетворення систем часу така:

image11

Уся Західна Європа, за винятком Британських островів і Португалії, живе за часом 1-го годинного поясу, центральний меридіан якого проходить дещо на схід від Праги. Цей час названо середньоєвропейським.

Межі годинних поясів проходять точно уздовж географічних меридіанів лише в ненаселених частинах Землі, а також у відкритих морях та океанах. На решті території ці межі проведено з урахуванням державних та адміністративних кордонів. На деяких територіях поясний час не використовується, або система відліку часу не встановлена.

Через Берингову протоку і водами Тихого океану, приблизно вздовж меридіана 180°, від північного полюса Землі до південного простяглася лінія зміни дати. Звідси на нашій планеті починається відлік нової доби і нового року. Якщо мандрівник перетинає цю лінію, рухаючись у напрямі з заходу на схід, то він потрапляє у вчорашню дату, якщо ж зі сходу на захід — у завтрашню. Щоб цей ефект врахувати, у морській (і в повітряній) навігації прийнято таке правило: якщо корабель перетинає лінію зміни дати в напрямі з заходу на схід (корабель переходить у попередню дату), то у вахтовому журналі фіксують момент переходу, але наявну дату не виправляють. Її однак повторюють наступного дня. Наприклад, після 10 липня знову пишуть 10 липня. І навпаки, при перетині лінії зміни дати в західному напрямі (корабель переходить у нову дату) наступного дня одну календарну дату викидають, наприклад, після 10 липня пишуть 12 липня.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити