КУРС ЗАГАЛЬНОЇ АСТРОНОМІЇ - С. М. АНДРІЄВСЬКИЙ 2007

Частина V

ФІЗИЧНА ПРИРОДА ТІЛ СОНЯЧНОЇ СИСТЕМИ

Розділ 12

ПЛАНЕТИ ТА ЇХНІ СУПУТНИКИ

12.2. Загальні характеристики планет

За фізичними характеристиками планети Сонячної системи можна поділити на дві групи: планети типу Землі та планети-гіганти. До першої належить Меркурій, Венера, Земля і Марс, до другої — Юпітер, Сатурн, Уран і Нептун. Найдальша планета — Плутон — займає особливе положення, надійні відомості про неї отримано зовсім недавно.

Планетам земної групи властиві порівняно невеликі розміри і маси, велика середня густина (визначається як відношення маси планети до її об'єму), тверда поверхня. їм притаманне також повільне обертання навколо своїх осей, невелика кількість супутників або взагалі їх відсутність. Планети-гіганти перебувають на більших відстанях від Сонця, мають великі радіуси і маси, малу середню густину. Для цих планет типовим є швидке осьове обертання, вони мають протяжні воднево-гелієві атмосфери з домішками водневих сполук. Очевидно, вони взагалі не мають твердих поверхонь. Детальніші числові дані про планети наведено нижче. Описуючи характеристики планет, будемо використовувати наступні позначення: М — маса планети (кг), R — екваторіальний радіус (км), ρ — середня густина планети (г/см3), g — прискорення сили тяжіння поблизу її поверхні (м/с2), Р — період осьового обертання (д. — у добах або год. — у годинах), Т — сидеричний період обертання навколо Сонця (р. — у роках або д. — у добах), ε — нахил площини екватора планети до площини її орбіти (градуси), а — середня відстань від Сонця (велика піввісь орбіти, а. о.), е — ексцентриситет орбіти.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити