Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

МЕДИЧНА БІОЛОГІЯ

Розділ 3

БІОГЕОЦЕНОТИЧНИЙ РІВЕНЬ ОРГАНІЗАЦІЇ ЖИТТЯ ТА МІСЦЕ ЛЮДИНИ В НЬОМУ

 

3.4. Медична гельмінтологія

 

3.4.2. Тип Плоскі черви (Plathelminthes)

 

Тип налічує близько 7300 видів. Серед них є вільноживучі, які живуть у морських та прісних водах, і паразитичні форми.

Представникам типу властиві такі риси:

• зародок розвивається з трьох зародкових листків: екто-, енто- і мезодерми;

• білатеральна симетрія тіла;

• тіло овальне, листкоподібне, видовжене або стрічкоподібне, стиснене у спинно-черевному напрямку;

• наявність шкірно-м'язового мішка;

• відсутність порожнини тіла, простір між органами заповнений пухкою сполучною тканиною - паренхімою;

• відсутність кровоносної системи и органів дихання; у вільноживучих форм газообмін здійснюється крізь поверхню тіла, у паразитів дихання анаеробне завдяки розщепленню, головним чином, глікогену;

• наявність таких систем органів, як м'язова, травна, видільна, нервова, статева;

• гермафродитизм, за деякими винятками.

Тип Плоскі черви поділяють на три класи: Сисуни, Стьожкові і Війчасті (вільноживучі).

 

3.4.2.1. Клас Сисуни rematoda)

 

Трематоди (Trematoda), або сисуни, належать до типу Плоскі черви (Plathelminthes), мають плоске непочленоване тіло листкоподібної або поздовжньо-овальної форми, на якому знаходяться органи прикріплення - два мускулисті присоски. Ротовий присосок оточує ротовий отвір, черевний знаходиться на черевному боці тіла.

Тіло покрите шкірно-м'язовим мішком. Кутикула, покрита епітелієм, часто має шпички. М'язові волокна розташовані у три шари: зовнішній - кільцевий, середній - діагональний, внутрішній - поздовжній. У бічних ділянках тіла знаходяться дорсовентральні волокна. Між органами розміщена губчаста паренхіма, що виконує опорну і трофічну функції.

Травна система складається з передньої і середньої кишок, диференційованих на м'язову глотку, короткий стравохід і кишківник. Останній має два парних стовбури, гіллястих або простих, що закінчуються сліпо. Кровоносна і дихальна системи відсутні.

Видільна система протонефридіального типу. Представлена численними термінальними клітинами зірчастої форми. У них є канальці з пучком війок (миготливе полум'я). Продукти метаболізму надходять з паренхіми у просвіт канальця термінальної клітини, а звідти за допомогою руху війок просуваються в один або два екскреторних канали, що відкриваються назовні видільною порою.

Нервова система складається із двох нервових вузлів, розташованих біля глотки і з'єднаних у нав- кологлоткове кільце. Від них відходять три пари нервових стовбурів, з'єднаних перетинками (гангліонарно-драбинчастий тип нервової системи).

Статева система складна. Більшість трематод - гермафродити. Чоловічий статевий апарат включає два сім'яники овальної, лопатеподібної або гіллястої форми, парні сім'япроводи, сім'явипорскувальний канал, що закінчується копулятивним органом - цирусом. Цирус розташовується у статевій (цирусній) сумці.

Жіноча статева система складається з яєчників з яйцепроводами, парних жовтівників, тільця Меліса, лаурерового каналу, сім'яприймача. Всі ці структури сполучаються з порожниною оотипу. У молодих трематод сперматозоїди проникають у порожнину оотипу і сім'яприймач крізь матку. Запліднення відбувається в оотипі. Жовточні клітини і речовина для формування яйця надходять в оотип із жовтівників і тільця Меліса. Через лауреровий канал виділяється надлишок сім'я і жовтівникових клітин. Із оотипу яйце потрапляє в матку.

Трематоди - біогельмінти, проходять складний цикл розвитку з декількома личинковими стадіями і зміною хазяїв (трематодний тип розвитку). Переходи від одного хазяїна до іншого відокремлені періодами вільного життя. У зовнішнє середовище з організму остаточного хазяїна виділяються яйця. Відмінна риса яєць трематодного типу - кришечка на одному із полюсів. Із яйця у воді вивільняється личинка - мірацидій, що нагадує війчастих червів Мірацидій активно плаває за допомогою війок, має світлочутливе вічко й апікальну залозу для проникнення в тіло проміжного хазяїна - молюска визначеного виду. У тілі молюска відбувається утворення мішкоподібної спороцисти, усередині якої внаслідок партеногенезу розвивається велика кількість редій (1-2 покоління), а згодом церкаріїв Церкарії активно залишають тіло хазяїна, плаваюта у воді за допомогою м'язового хвоста. У тих видів, які розвиваються з одним проміжним хазяїном, церкарії є інвазійними для остаточного хазяїна. Вони інцистуються у воді або на листках водяних рослин, утворюють інвазійні для остаточного хазяїна адолескарії. Під час розвитку з двома проміжними хазяями церкарії проникають у тіло іншого проміжного хазяїна (риби, ракоподібні тощо), де перетворюються в метацеркарії. Остаточний хазяїн заражається, з'ївши другого проміжного хазяїна, зараженого метацеркаріями.









загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.