Медична біологія

Розділ 3

БІОГЕОЦЕНОТИЧНИЙ РІВЕНЬ ОРГАНІЗАЦІЇ ЖИТТЯ ТА МІСЦЕ ЛЮДИНИ В НЬОМУ

3.4. Медична гельмінтологія

3.4.2. Тип Плоскі черви (Plathelminthes)

3.4.2.5. Сисун китайський (клонорх китайський) (Clonorchis sinensis)


Клонорх китайський (Clonorchis sinensis) - збудник клонорхозу.

Географічне поширення: Китай, Японія, Північна Корея, В'єтнам, Далекий Схід.

Морфологія. Статевозріла особина (рис. 3.65) завдовжки 10-25 мм (розміри змінюються залежно від віку і кількості паразитів у хазяїна). Передній кінець звужений, задній-заокруглений. Ротовий присосок значно більший, ніж черевний. Матка і жовтівники займають середину тіла, за ними розміщені яєчник і великий сім'яприймач. Два гіллястих сім'яники розташовані у задній частині тіла.


Рис. 3.65. Сисун китайський (Clonorchis sinensis), статевозріла особина.

Яйця (рис. 3.66) дрібні (26-30 X 15 мкм), жовто-коричневого кольору Кришечка знаходиться на звуженому полюсі яйця і має вигляд лінзи. Добре виражені бічні виступи оболонки перед кришечкою, на протилежному полюсі яйця є горбок.


Рис. 3.66. Сисун китайський, яйце.

Життєвий цикл (рис. 3.67): клонорх - біогельмінт.Рис. 3.67. Життєвий цикл сисуна китайського:

1 - остаточний хазяїн; 2 - яйце; З - перший проміжний хазяїн (молюск із роду Bithynia); 4 - мірацидіи; 5 - спороциста; 6 - редія;

7 - церкарій; 8 - другий проміжний хазяїн; 9 - метацеркарій.


Остаточний хазяїн - люди, собаки, кішки, пацюки, багато хутрових звірів.

Проміжний хазяїн: перший — молюск Bithynia, другий - риба з родини коропових.

Локалізація в тілі остаточного хазяїна: внутрі- шньопечінкові жовчні протоки і протоки підшлункової залози.

Життєвий цикл нагадує життєвий цикл опісторха. У зовнішнє середовище з фекаліями виділяються яйця з розвинутим мірацидієм. Яйця потрапляють у воду, де заковтуються молюском. У тілі молюска мірацидії вивільняються, проходять стадії спороцисти, редії, церкарія. Церкарій виходить з тіла молюска й активно проникає в тіло риби. У м'язах і підшкірній клітковині, частіше біля хвостового плавця, утворюються метацеркарії, які за 4-5 тижнів стають інвазійними.

Людина заражається, з'ївши погано термічно оброблену рибу.

Інвазійна стадія - метацеркарій. У дванадцятипалій кишці утворюються молоді трематоди, які мігрують у жовчні протоки і досягають статевої зрілості за 3 тижні. Тривалість життя в організму людини - до 30 років.

Патогенна дія, клініка, діагностика, лікування і профілактика хвороби такі ж, як при опісторхозі, внаслідок однакової локалізації в тілі хазяїна і схожого життєвого циклу.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити