Біологія - Навчальный посібник - В. О. Мотузний 2009

Частина IІ. Ботаніка
3. Водорості
3.5. Роль водоростей у природі та житті людини

Разом з іншими водними рослинами водорості виробляють близько 80 % усіх органічних речовин, що утворюються на Землі. Серед них найпродуктивніші планктонні водорості завдяки своїй здатності швидко розмножуватись.

Наземні водорості часто виступають у ролі піонерів рослинності, поселяючись на безплідних ділянках суші: скелях, пісках. У симбіозі з грибами водорості утворюють своєрідні організми — лишайники.

Водорості — одні з найдавніших організмів, що населяють нашу планету. Від них виникли наземні рослини. Збагативши атмосферу на кисень, вони створили можливості для існування різноманітного світу тварин і сприяли розвитку аеробних бактерій. Завдяки їхній діяльності в атмосфері утворився озоновий екран, який захищає Землю від радіаційного випромінювання. Органічні речовини, що утворюються водоростями в процесі фотосинтезу, стали поживою для бактерій і тварин, зокрема для риб.

Водорості беруть участь у колообігу речовин у природі, в поліпшенні газового режиму водойм та утворенні відкладів сапропелю (органічного мулу). Зарості великих водоростей слугують укриттям і місцем для розмноження багатьох побережних тварин та дрібних водоростей. Із водоростей утворилися потужні поклади гірських порід: у крейдяних породах 95 % залишків оболонок деяких золотистих водоростей, діатоміти на 50—80 % складаються з панцирів діатомових водоростей.

Водорості широко використовують у народному господарстві. Багато з них людина здавна використовувала в їжу (ламінарія, порфіра), на корм худобі, як добрива.

Діатоміти застосовують у харчовій, хімічний, фармацевтичній промисловості, будівництві. Бурі водорості є сировиною для виробництва альгінатів (солей альгінової кислоти), які застосовують у різних галузях народного господарства. Так, із натрію альгінату виробляють клей, який застосовують у текстильному виробництві, для проклеювання паперу, скріплення цементу. Плівки із натрію альгінату, нанесені на бетонні споруди, метали, верстати, деревину, захищають їх від корозії, гниття, руйнування.

Із червоних водоростей (філофора) виробляють агар, що застосовується в мікробіології і кондитерській промисловості, із зелених (кладофора, ризоклоніум) — папір. Деякі види водоростей мають цілющі властивості й використовуються в медицині (ламінарії, лікувальні грязі з синьозеленими водоростями).

Багато водоростей є біоіндикаторами при санітарно-біологічному оцінюванні вод або виконують функцію активних санітарів забруднених водойм.

У деяких країнах водорості вирощують у штучних водоймах для промислового виробництва органічних речовин.

Проте водорості можуть мати й негативне значення. Так, у разі масового розмноження у водоймах вони спричинюють «цвітіння» води, роблячи її непридатною для використання, забруднюють насосні станції й водоводи, деякі види вкривають днища суден, буї, погіршуючи їх експлуатацію.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити