Біологія - Навчальный посібник - В. О. Мотузний 2009

Частина ІІІ. Зоологія
3. Підцарство багатоклітинні тварини

Характерні риси багатоклітинних тварин, їхня відмінність від одноклітинних. За будовою тіла сучасні багатоклітинні тварини бувають радіальними і білатеральними (двобічносиметричними), двошаровими і тришаровими. Для радіальних властиві кілька площин симетрії та радіальне розміщення органів навколо головної осі тіла. Двобічносиметричні мають лише одну площину симетрії, по обидва боки якої попарно розміщуються різні органи. Клітини багатоклітинного організму диференційовані як за формою, так і за функціями. Вони втратили самостійність і є лише частинами цілого організму. У більшості багатоклітинних організмів клітини утворюють тканини. Тобто в багатоклітинному організмі кожна окрема клітина виконує свої специфічні функції, тому її будова дещо відрізняється від будови клітини одноклітинного організму. Так, у більшості клітин багатоклітинних організмів немає органоїдів руху, виділення тощо. Отже, диференціювання соматичних клітин вважається основною ознакою багатоклітинності. Для виконання певних функцій тканини об’єднуються в органи, а ті, в свою чергу, в системи органів.

Характерною особливістю багатоклітинних є складний індивідуальний цикл розвитку, протягом якого із заплідненої клітини (при партеногенезі — із незаплідненої) утворюється дорослий організм. На ранніх етапах онтогенезу багатоклітинних спостерігається формування зародкових листків: екто-, ендо- та мезодерми. У двошарових (Кишковопорожнинні) є лише екто- та ендодерма, у тришарових (більшість типів) — ще й мезодерма. Розподіл клітин ембріона між зародковими листками відображує генетично запрограмований процес гістогенезу та органогенезу.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити