Біологія - Навчальный посібник - В. О. Мотузний 2009

Частина ІІІ. Зоологія
7. Тип Кільчасті черви, або Кільчаки
7.3. Клас П'явки (медична п'явка)

Представники (близько 500 видів) класу П’явки поширені в прісних водоймах, морях, іноді трапляються на суходолі. Серед них є хижаки, основною поживою для яких є дрібні тварини (молюски, черв’яки), та кровососи, які живляться кров’ю хребетних тварин. У п’явок є два присоски (передній, на дні якого розміщений ротовий отвір, і задній) і немає щетинок.

Представником цього класу є медична п’явка (занесена до Червоної книги України, мал. 3.25), яка дістала свою назву завдяки тому, що її використовують у медицині для лікування різних захворювань. Живе у невеликих стоячих водоймах з мулким дном, які поросли рослинністю. Живиться кров’ю земноводних і ссавців. У ротовій порожнині медичної п’явки є три щелепи, які прорізують шкіру тварини, до якої вона присмокталася. У ранку п’явка виділяє слину, яка містить гірудин, що запобігає згортанню крові. Кров, оброблена слиною п’явки, може довго зберігатися про запас у великих кишенях її кишок. Завдяки цьому п’явки можуть довго голодувати (до року).

Мал. 3.25. П’явка медична:

а — зовнішній вигляд: 1 — ротовий отвір у переднього присоска; 2 — задній присосок; б — травна і лакунарна системи: 3 — глотка; 4 — м’язи; 5 — нефридій; 6 — шлунок; 7 — бічний і спинний (в) лакунарні канали; 9 — задній виріст шлунка; 10 — залозистий придаток кишки; 11 — кишка; 12 — задня кишка; 13 — анальний отвір; 14 — задній присосок; в — нервова, лакунарна і статева системи; 15 — церебральні ганглії; 16 — простатична залоза; 17 — придаток сім'яника; 18 — чоловічий копулятивний орган; 19 — яєчник; 20 — піхва; 21 — бічний лакунарний канал; 22 — залозистий відділ нефридія; 23 — видільний міхурець; 24 — черевний лакунарний канал з нервовим ланцюжком; 25 — сім’яні мішки

Дія слини п’явок досить корисна для організму людини за багатьох її захворювань. Для лікування хворих використовують очищений гірудин та інші речовини, що містяться у п’явках. Гірудин сприяє розсмоктуванню тромбів, що закупорюють просвіт кровоносних судин і заважають нормальному кровообігу.

П’явки — гермафродити, для яких характерний прямий розвиток.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити