Біологія - Навчальный посібник - В. О. Мотузний 2009

Частина ІІІ. Зоологія
8. Тип Молюски, або М'якуни
8.3. Клас Головоногі

Головоногі — винятково морські види. Це хижаки, що мають три відділи тіла та відносно велику голову і добре розвинені органи зору. Нога перетворилася на щупальці, які оточують рот. У більшості з них є 8 однакових щупалець (восьминоги) або 8 коротших та два довших ловильних щупалець (кальмари, каракатиці). На щупальцях є присоски. Тільки один тропічний вид — наутілус має багато щупалець без присосок. За складністю будови очі головоногих подібні до очей людини. Знизу голови є щілина, яка сполучена з невеликою мантійною порожниною. В цю порожнину відкривається лійка. Через лійку із силою виштовхується вода, і це забезпечує реактивний рух молюска. Черепашки в сучасних головоногих немає або вона розміщена під шкірою (каракатиця). Тільки в наутілуса є багатокамерна черепашка, але тіло його розміщене лише в передній її камері, а інші камери заповнені повітрям (кількість якого активно регулюється), що надає молюску плавучості. Забарвлення шкіри багатьох головоногих може швидко змінюватись, що має захисне значення.

Рот оточений роговими виростами — щелепами. Слина крім ферментів містить отруту. У деяких видів у задню кишку відкривається протока чорнильної залози. Темна рідина у разі небезпеки утворює захисну хмарину, яка дає змогу тварині непомітно втекти від хижака. Дихають головоногі пірчастими зябрами (дві пари в наутілуса і одна пара — в більшості). Крім того, серце наутілуса має 4 передсердя, до кожного з яких від зябер надходить кров, збагачена киснем.

Головоногі мають складний головний мозок із хрящовою оболонкою («черепом»). Тому вони здатні до складної поведінки, впізнають у неволі господаря, що їх доглядає. Ці молюски є роздільностатевими. Розвиток прямий.

Кальмарів, каракатиць та восьминогів вживають у їжу. Чорнильні мішки каракатиць та кальмарів використовують для виготовлення коричневої фарби — сепії й натуральної китайської туші.

Роль молюсків у природі та житті людини. Фільтраційний спосіб харчування двостулкових сприяє очищенню водойм і мінералізації органіки. Двостулкові, деякі черевоногі та головоногі є важливим кормом для риб, птахів і морських ссавців, які, своєю чергою, є промисловими тваринами. Деякі молюски людина використовує в їжу (устриці, мідії, морські гребінці, виноградні слимаки, восьминоги).

Черепашки двостулкових і черевоногих використовують для виготовлення перлів та деяких виробів.

Багато видів черевоногих, особливо прісноводні й наземні, є проміжними хазяїнами паразитичних червів.

Велике значення мають молюски у створенні корисних копалин. Знаходження їх решток може досить точно вказати, як утворилися ті чи інші геологічні шари: є морськими відкладами, сформувалися в прісних водоймах чи є ділянками давнього суходолу. Особливо слід відмітити вимерлих представників головоногих — амонітів.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити