Довідник з біології

ЛЮДИНА ТА ЇЇ ЗДОРОВ'Я

ОБМІН РЕЧОВИН

ВИТРАТА ЕНЕРГІЇ, НОРМИ ЖИВЛЕННЯ, РАЦІОНАЛЬНЕ ХАРЧУВАННЯ.

Доросла людина в середньому затрачує на добу 188 кДж на 1 кг. маси тіла. Добова потреба в енергії для осіб трудового віку складає 9240-12 600 кДж. Люди, зайняті фізичною працею, витрачають більше енергії, ніж представники інших професій. У дітей у зв'язку з високою інтенсивністю обмінних процесів підвищені й енергетичні витрати. Добова потреба в енергії у них міняється з віком і складає у дітей від одного року до двох років 376—418 кДж на 1 кг. маси тіла, а у підлітків від 14 до 17 років — 209-272 кДж.

Знаючи енергетичну цінність харчових продуктів, можна розрахувати, яку кількість їх потрібно вживати людям різних професій, віку і статі. При складанні норм живлення слід ураховувати, що співвідношення білків, жирів і вуглеводів повинно бути 1:1:5. Так, на добу людині потрібно 80-100 г білків (з них 50-60 г. тваринних), 80—100 г. жирів (60-80 г тварин) і близько 500 г вуглеводів. Окрім енергетичної цінності необхідно ураховувати якісний склад їжі. Вона повинна містити достатню кількість вітамінів і мінеральних солей.

При розробці харчових раціонів для дітей перш за все ураховується вміст у них білка та джерел енергії. При цьому особлива увага надається продуктам тваринного походження. Для забезпечення нормальних процесів обміну, пов'язаних з інтенсивним зростанням і розвитком, необхідні незамінні амінокислоти, тому тваринні білки повинні складати до 60% від загальної їх кількості. Раціон школяра повинен включати 400—500 мл. молока, оскільки білок молока найбільшою мірою відповідає потребам дитячого організму.

Режим харчування школяра. Найраціональнішим є режим чотириразового харчування, при якому досягається краще перетравлення їжі та найвище засвоєння поживних речовин. Проміжки між їжею не повинні перевищувати 4 год. Це забезпечує рівномірне навантаження на травний тракт і повноцінне перетравлювання їжі.

При чотириразовому харчуванні повинен бути наступний розподіл харчового раціону. На сніданок, який має складати близько 20% добового раціону, для підвищення працездатності необхідно приймати їжу, багату вуглеводами. У школі або удома повинен бути другий сніданок (близько 15 % добового раціону), в який бажано включати чай або каву.

Обід (до 45% раціону) повинен бути гарячим і містити білки, жири та вуглеводи. Час обіду залежить від зміни навчання в школі. Час вечері близько 18-19 г. Він повинен містити білки і вуглеводи і складати до 20% добового раціону. Пізня вечеря позбавляє відпочинку травні залози, що приводить до їх перенапруження та виснаження.

Вплив алкоголю та наркотиків на обмін речовин. Алкоголь має різноманітну дію на обмін речовин. Дія етанолу полягає в перебудові обміну, зіпсутті природних процесів перетворення, різних сполук і руйнуючій дії на клітини. Алкоголь призводить до зменшення всмоктування і пригноблення синтезу білків, до негативного азотного балансу, тому люди при тривалому й систематичному прийомі спиртних напоїв худнуть. Порушується обмін ліпідів, відбувається збільшення відкладення їх в печінці з порушенням її функції. У мембранах клітин змінюється склад вуглеводів, нагромаджується холестерин. Алкоголь гальмує секреторну діяльність підшлункової залози, знижує виділення інсуліну, що сприяє виникненню цукрового діабету або погіршує його перебіг. При хронічному отруєнні алкоголем розвиваються порушення мінерального обміну, головним чином пригноблюється всмоктування в кров магнія, цинку й фосфору. Алкоголь також знижує всмоктування вітамінів D і групи В, у зв'язку з чим порушується функція багатьох ферментів. Наприклад, активність ферменту, який окислює етиловий спирт до оцетового альдегіду, помітно знижується, а деякі ферменти стають більш активними, ніж у нормі.

При хронічному вживанні алкоголю порушується утворення чоловічих статевих гормонів; одночасно в чоловічому організмі збільшується вироблення жіночих статевих гормонів з подальшим розвитком повторних статевих ознак жіночої статі.

Дія наркотиків на організм також різноманітна. Небезпечний швидкий розвиток звикання до них. Загальними ознаками дії наркотиків є фізичне виснаження, слабкість і низька функціональна активність усіх систем.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити