Довідник з біології

ЛЮДИНА ТА ЇЇ ЗДОРОВ'Я

СИСТЕМА ВИДІЛЕННЯ

 УТВОРЕННЯ СЕЧІ.

  Процес утворення сечі включає дві фази. У капсулі мальпігієвих клубочків фільтруються речовини, які приносить кров, че­рез стінки капілярів у порожнину капсули. Фільтрація відбува­ється в результаті різниці тиску крові в капілярах і капсулі. Ви­сокий кров'яний тиск у капілярах створюється тим, що діаметр приносної судини більше, ніж виносної. Це забезпечує фільтрацію розчинених у плазмі речовин у капсулу: неорганічних солей, се­човини, сечової кислоти, глюкози, амінокислот. Рідина, що по­ступає в просвіт капсули, називається первинною сечею. За скла­дом вона близька до плазми крові, але відрізняється від неї відсу­тністю білків. На добу через нирки проходить до 1500—1700 л. крові й утворюється 150—170 л. первинної сечі. З організму ж ви­водиться всього лише близько 1—1,5 л так званої вторинної, або кінцевої, сечі, що утворюється в другій фазі сечоутворення. Під час другої фази в ниркових канальцях йде процес зворотного всмоктування води і деяких складових часток — цукру, аміноки­слот, у ній менше концентрації хлористого натрія, ніж у крові, а концентрація сечовини збільшена майже в 60-70 разів, тобто до 2 % (в плазмі її 0,03 %). З нирок сеча виводиться через сечоводи (ureteres) — трубки завдовжки до 30 см і завширшки 3-6 мм, які сполучають ниркову миску з сечовим міхурем (vesica urinaria). Сечовий міхур лежить в порожнині тазу і є порожнистим м'язовим органом місткістю до 750 мл. З сечового міхура, по сечовипускальному каналу сеча періодично виводиться назовні.

  Поняття про нервову й гуморальну регуляцію діяльності се­човидільної системи. Процес утворення сечі нирками регулюється нервовою системою і гуморально (за допомогою гормонів). Центр сечовипускання знаходиться в нижньому відділі спинного мозку.

  При зміні концентрації солей у крові подразнюються рецептори в стінах кровоносних судин. Збудження передається в спинний, проміжний мозок, потім у гіпофіз, який виділяє гормон, що поси­лює зворотне всмоктування води в канальцях. Якщо в організмі багато води, гіпофіз виділяє менше гормону і зайва вода виво­диться з сечею. Робота нирок, так само як і інших органів, регу­люється корою великих півкуль. Збільшення або зменшення ви­ділення сечі може бути викликано умовно-рефлекторно.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити