Довідник з біології

ЛЮДИНА ТА ЇЇ ЗДОРОВ'Я

ПОКРИВ ТІЛА

ЗАГАРТОВУВАННЯ ОРГАНІЗМУ

Загартовування передбачає ряд заходів (процедур), що підвищують стійкість організму до дій несприятливих чинників середовища. Основні елементи загартовування — перебування на свіжому повітрі, водні процедури та сонячні ванни.

Свіже повітря містить більше кисню і згубно діє на хвороботворні бактерії. Часті зміни температури навколишнього середовища привчають організм швидко реагувати на цей фактор. Повітряні ванни справляють на організм легку загартовуючи дію. Їх приймають в оголеному або частково оголеному вигляді. Починають з 20-30 хв. при температурі повітря 15-20 °С. Час процедури збільшують щодня на 10 хв., доводячи його до двох годин. Потім можна приймати повітряні ванни при температурі 10-15°С. Під час процедур обов'язкові активні рухи.

Водні процедури сприяють підвищенню тонусу судин і швидкому їх звуженню або розширенню залежно від температури води. Прохолодна вода подразнює численні холодові рецептори шкіри, збудження від них надходить у центральну нервову систему, результатом чого є підвищення нервового тонусу, поліпшення кровообігу й, отже, підвищення розумової та фізичної працездатності. Водні процедури мають інтенсивну загартовуючи дію. Починають загартовування з температури води 33-34°С. Через кожні 3-4 дні температуру води знижують на 1°С, доводячи її до 18-20°С і нижче. Тривалість водної процедури зменшується в міру зниження температури. Найбільш доступні ванни для ніг, обтирання до поясу, обливання, душ. Починають звичайно з обтирань, а потім роблять ванни для ніг. Найкращою процедурою є купання у відкритому водоймищі. Купання можна починати при температурі води 18-20°С один раз на день протягом 5 хв. Потім тривалість процедури збільшують до 15 хв. по кілька разів на день. При проведенні водних процедур неприпустиме переохолодження, що викличе неприємні відчуття.

Сонячні ванни сприяють посиленню кровообігу, утворенню в організмі вітаміну D, посилюють пігментацію шкіри. Загартовування сонцем треба починати з 5-10 хв. (в середній смузі). Тривалість процедури можна збільшувати щодня на 5-10 хв. до 2-5 год.

Повітряні, водні та сонячні процедури при дотриманні правил їх прийняття роблять найблаготворніший вплив на стан здоров'я людини. Порушення ж режиму загартовування може викликати погіршення самопочуття, зниження працездатності, порушення сну. Тому існують гігієнічні вимоги до загартовування з урахуванням індивідуальних особливостей, поступового нарощування тривалості й сили процедур, регулярності та контролю за їх проведенням.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити