Довідник з біології

ЛЮДИНА ТА ЇЇ ЗДОРОВ'Я

НЕРВОВА СИСТЕМА

ВЕГЕТАТИВНА НЕРВОВА СИСТЕМА

Складається з центру і периферичної частини. Центри її знаходяться у вигляді скупчень нейронів в області проміжного, середнього, довгастого мозку і в бічних рогах спинного мозку. Вищий контроль функцій вегетативної нервової системи здійснюється корою головного мозку (лобові частини). Периферична частина вегетативної нервової системи включає нерви, що відходять від центрів, нервові вузли і сплетення. За анатомічними і функціональними особливостях вегетативну нервову систему підрозділяють на два відділи: симпатичний і парасимпатичний. Більшість органів іннервує з обох відділів.


Рис. 111. Вегетативна нервова система (схема): а — парасимпатичний і б — симпатичний відділи.


Симпатичний відділ має тіла нейронів у бічних рогах грудного і в трьох сегментах поперекового відділу спинного мозку. Відростки нейронів закінчуються в нервових вузлах двох ланцюжків, що йдуть уздовж хребта. Від цих вузлів відходять нервові гілля до всіх внутрішніх органів і складовим їх тканин.

Парасимпатичний відділ має ядра в середньому, довгастому мозку і в бічних рогах крижового відділу спинного мозку. Безпосередньо від них до органів відходять декілька пар нервів. Тіла других нейронів розташовуються у вузлах нервових сплетень, які лежать поблизу внутрішніх органів (наприклад, серцеве, легеневе, сонячне) або усередині органів (в стіні шлунково-кишкового тракту). Найбільший парасимпатичний нерв — блукаючий (nervus vagus). Симпатичні і парасимпатичні нерви, як правило, надають протилежну дію на функції органів. Таксимпатичні нерви учащають ритм і посилюють силу серцевих скорочень, а парасимпатичні (блукаючий нерв) уповільнюють ритм і зменшують їх силу. За деяких умов вони можуть бути синергістами. Завдяки подвійній іннервації здійснюється швидка і точна регуляція діяльності органів.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити