Довідник з біології

РОСЛИНИ

НАДЦАРСТВО ЕУКАРІОТИ

ЦАРСТВО РОСЛИНИ

ПІДЦАРСТВО ВИЩІ РОСЛИНИ

ВІДДІЛ ПЛАУНОПОДІБНІ.

Плауноподібні, або лікоподіопсиди (LycopocLiopsida) — стародавні рослини, що виникли від риніофітів, мабуть, в середині девонського періоду палеозойської ери і що досягли розквіту в кам'яновугільному періоді. У той час існували гігантські форми плаунів. Наприклад, лепідодендрони сягали 30 м. у висоту і 1 м. в діаметрі, були покриті довгим шилоподібним листям до 1 м у довжину при ширині 1 см. Їх коріння завдовжки до 50 см. не мало кореневих волосків. Існування в напівзануреному стані в болотистому ґрунті в умовах насиченого водяними парами повітря кам'яновугільного періоду викликало потужний розвиток повітряноносної тканини, міжклітинниками якої повітря проходило до всіх органів рослин.

В кінці палеозойської ери — на початку мезозойської більшість плаунових вимерла, разом із гігантськими хвощеподібними, утворивши на Землі основні запаси кам'яного вугілля.

В даний час плаунові репрезентовані приблизно 1000 видами. Це трав'янисті, багаторічні, звичайно вічнозелені рослини. Вени живуть на землі або поселяються на стовбурах і гілках дерев. Плауни мають прямостійні, вилягаючи, звислі чи сланкі пагони. Довжина прямостійних пагонів у наземних рослин — до 1,0- 1,5 м., у сланких набагато більше — до 10 м.


Рис. 19. Польовий хвощ (А) і плаун (Б).


Усланких, або повзучих видів, від головного стебла відходять бічні, а також додаткові корені.

Верхівкові пагони закінчуються стробілами, або спороносними колосками. Колосок складається із стрижня, покритого дрібними й тонкими листочками. Біля основи листочків розвиваються спорангії, в яких спори дозрівають залежно від виду протягом декількох місяців або років. Зрілі спори, проростаючи, утворюють дрібні (від 1 до 5 мм.) гаметофіти обох статей, звані також двостатевими заростками. Чоловічі й жіночі статеві органи дозрівають неодночасно, що підвищує вірогідність перехресного запліднення. З тієї зиготи, що утворилася в результаті запліднення, розвивається спорофіт.

Крім розмноження спорами плаунам властиве також вегетативне розмноження — бруньками, пагонами.

Плауни ростуть дуже повільно: ріст плаунів відбувається лише в точці росту, оскільки камбій в стеблі відсутній. У деяких видів розвиток із спори гаметофіта відбувається протягом 6-15 років. Тривалість життя спорофіта може досягати декількох десятиріч.

Деякі види плаунів містять отруту, що за характером дії нагадує кураре. Плаун — баранчик знаходить застосування в медицині. Спори ряду видів використовували як дитячу присипку.

У зв'язку з повільним зростанням і винищуванням плауни підлягають охороні.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити