Довідник з біології

РОСЛИНИ

НАДЦАРСТВО ЕУКАРІОТИ

ЦАРСТВО РОСЛИНИ

ПІДЦАРСТВО ВИЩІ РОСЛИНИ

ВІДДІЛ ПЛАУНОПОДІБНІ.

  Плауноподібні, або лікоподіопсиди (LycopocLiopsida) — старо­давні рослини, що виникли від риніофітів, мабуть, в середині де­вонського періоду палеозойської ери і що досягли розквіту в кам'яновугільному періоді. У той час існували гігантські форми плаунів. Наприклад, лепідодендрони сягали 30 м. у висоту і 1 м. в діаметрі, були покриті довгим шилоподібним листям до 1 м у до­вжину при ширині 1 см. їх коріння завдовжки до 50 см. не мало кореневих волосків. Існування в напівзануреному стані в болотис­тому ґрунті в умовах насиченого водяними парами повітря кам'яновугільного періоду викликало потужний розвиток повітряноносної тканини, міжклітинниками якої повітря проходило до всіх органів рослин.

  В кінці палеозойської ери — на початку мезозойської біль­шість плаунових вимерла, разом із гігантськими хвощеподібни­ми, утворивши на Землі основні запаси кам'яного вугілля.

  В даний час плаунові репрезентовані приблизно 1000 видами. Це трав'янисті, багаторічні, звичайно вічнозелені рослини. Вени живуть на землі або поселяються на стовбурах і гілках дерев. Плауни мають прямостійні, вилягаючи, звислі чи сланкі пагони. Довжина прямостійних пагонів у наземних рослин — до 1,0- 1,5 м., у сланких набагато більше — до 10 м.

 

Рис. 19. Польовий хвощ (А) і плаун (Б).

 

  Усланких, або повзучих видів, від головного стеб­ла відходять бічні, а також додаткові корені.

  Верхівкові пагони закінчуються стробілами, або спороносни­ми колосками. Колосок складається із стрижня, покритого дріб­ними й тонкими листочками. Біля основи листочків розвивають­ся спорангії, в яких спори дозрівають залежно від виду протягом декількох місяців або років. Зрілі спори, проростаючи, утворю­ють дрібні (від 1 до 5 мм.) гаметофіти обох статей, звані також дво­статевими заростками. Чоловічі й жіночі статеві органи дозріва­ють неодночасно, що підвищує вірогідність перехресного заплід­нення. З тієї зиготи, що утворилася в результаті запліднення, розвивається спорофіт.

  Крім розмноження спорами плаунам властиве також вегета­тивне розмноження — бруньками, пагонами.

Плауни ростуть дуже повільно: ріст плаунів відбувається лише в точці росту, оскільки камбій в стеблі відсутній. У деяких видів розвиток із спори гаметофіта відбувається протягом 6-15 років. Тривалість життя спорофіта може досягати декількох десятиріч.

  Деякі види плаунів містять отруту, що за характером дії на­гадує кураре. Плаун — баранчик знаходить застосування в медици­ні. Спори ряду видів використовували як дитячу присипку.

  У зв'язку з повільним зростанням і винищуванням плауни підлягають охороні.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити